Sněmovní imunitní výbor v pátek na návrh poslance Martina Plíška z opoziční TOP 09 přijal usnesení, ve kterém žádá Parlamentní institut o stanovisko, zda je Babišovo členství v dozorčí radě německé firmy v souladu se zákonem o střetu zájmů. Parlamentní institut je vědecké pracoviště, které pro poslance například zpracovává různé analýzy.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

„Někteří právníci říkají, že je to v rozporu se zákonem. Zákon jasně hovoří o tom, že členové vlády nesmějí být členy řídícího, dozorčího nebo kontrolního orgánu podnikající právnické osoby. Nerozlišuje, jestli je to firma se sídlem na území ČR, nebo v zahraničí,“ řekl Novinkám po jednání výboru Plíšek.

Chápu, že jsem u nás narušil establishment budovaný 25 let, proto se někteří stále snaží na mě něco najítministr financí a šéf ANO Andrej Babiš

Podotkl, že Německo se jako členská země EU řídí stejně jako české firmy stejnými předpisy. „Je to jednotný trh. Ta firma může mít například pobočku v ČR,“ uvedl Plíšek.

Poslanec TOP 09 Martin Plíšek

Poslanec TOP 09 Martin Plíšek

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Pokud institut a imunitní výbor nakonec dojdou ke stanovisku, že Babiš zákon o střetu zájmů porušil, můžou rozhodnout, že bude platit pokutu až ve výši 50 tisíc korun. Měl by také odejít z čela společnosti.

Babiš: Další snaha se mě zbavit

„Někteří politici tradičních politických stran mě pořád řeší, neustále se snaží podsouvat veřejnosti, že dělám něco nelegálně, vymýšlejí zákony šité na míru proti mně, sledují, kde jsem, co dělám. A snaží se mě všemožně dostat z politiky. Nechceme se totiž přizpůsobit jejich systému fungovaní ve Sněmovně,” uvedl v reakci na usnesení výboru šéf ANO.

„Chápu, že jsem u nás narušil establishment budovaný 25 let, proto se někteří stále snaží na mě něco najít,” dodal a zopakoval, že působení v dozorčí radě společnosti neodporuje českým ani německým zákonům, což podle něj dokládají i právní analýzy, které si nechal vypracovat.

„Předsedou dozorčí rady SKW jsem dlouhá léta a po vstupu do politiky jsem hodlal odejít, ale banky, které financují SKW, si přály stejně jako management společnosti, abych ve funkci zůstal. Byla zároveň provedena právní analýza, která potvrzuje, že mohu tuto funkci zastávat a není to v rozporu se zákony Spolkové republiky Německo ani se zákony České republiky. Mimochodem zasedání se nezúčastňuji, protože nemám čas,“ uvedl již dříve.

Celou věc přirovnal ke kauze Čapí hnízdo. „Chápu, že vyvolat zdání pseudoproblému stejně tak jako u Čapího hnízda se právě teď hodí,“ konstatoval.