Na bezpečnostní radě se chtěl Zeman, jak dříve řekl, zasadit o uklidnění napjaté situace v koalici. Vyvolala ji sporná reorganizace policejních útvarů. Plán změn v policejním sboru podepsal ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) navzdory nesouhlasu hnutí ANO, jehož představitelé mluvili o porušení koaliční smlouvy a hrozili jejím vypovězením.

Sobotka uvedl, že program bezpečnostní rady bez zařazení bodu k reorganizaci policie byl rozeslán před několika dny.

„Tématem se už zabývalo minulé jednání BRS a následně vláda projednávala písemnou informaci ministra vnitra s tím, že ministr vnitra bude vládu i nadále informovat. Navíc byla v mezičase zřízena parlamentní vyšetřovací komise, která již zahájila svoji činnost," dodal ministerský předseda.

Lidovci o změně nevěděli

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek ve středu řekl, že nebyl informován o tom, že se na bezpečnostní radě problém reorganizace projednávat nebude. „Nevím o tom,” napsal ČTK Bělobrádek. Zařazení bodu na program navrhne.

ČTĚTE TAKÉ
Žalobcipolicistépolitici.Vyšetřovací komise  seznam,koho chce vyslechnout

Ještě v úterý první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka řekl, že budou chtít na bezpečnostní radě slyšet, jak ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a policejní prezident Tomáš Tuhý vypořádali všechny připomínky státních zástupců.

Od nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana zase chtěli na BRS ujištění, že reforma neohrozí vyšetřování živých kauz ani budoucí spolupráci policie a žalobců.

Babiš: Sobotka to chce zamést pod koberec

Změna se nelíbí šéfovi ANO Andreji Babišovi. Připomněl, že o svolání BRS kvůli policejní reformě požádalo jeho hnutí spolu s lidovci.

„Pan premiér zapomíná, že Bezpečnostní rada státu není jeho orgánem a (orgánem) sociální demokracie, ale společným orgánem koaliční vlády. Pan premiér nám ukazuje, že udělá vše proto, aby se reorganizace policie veřejně neřešila a zametla se pod koberec,” napsal Babiš Novinkám.

O tom, že BRS nebude o policejní reorganizaci jednat, nevěděl ani Babiš.

„Dozvídám se to z médií. Což mě nepřekvapuje, už si na to pomalu zvykám,” dodal.

Od srpna

V rámci reformy vznikne 1. srpna Národní centrála proti organizovanému zločinu, jejímž šéfem se stane Michal Mazánek. Pod novou policejní složku budou spadat protikorupční policie a protimafiánský útvar.

Se sloučením policejních útvarů nesouhlasil šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta, který na svojí funkci rezignoval a na konci června odešel do civilu.

Bezpečnostní rada měla opět reformu policie probrat, zabývat se měla i některými návrhy na její úpravu.