Miroslav Skalický, majitel nedalekého Skalákova mlýna, který je známým místem soudobého undergroundu, se zajímal o to, jak pokročilo hledání článku "Hitler je gentleman", za jehož autora Zeman dříve označil novináře Ferdinanda Peroutku.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

"Už jsme jich našli asi pět a byly publikovány na naší internetové stránce," řekl prezident. Podle Skalického však mezi nimi nebyl ten, o němž prezident prohlásil, že ho četl. "Ano, ale jsou daleko horší, jsou například o tom, že Hitler je největší vůdce německého lidu v německých dějinách, že musíme spolupracovat s Velkoněmeckou říší," uvedl Zeman.

Moderátor potom Skalického vyzval, aby vrátil mikrofon. "Na nic jste mi neodpověděl, vracím mikrofon stádu," řekl Skalický. "Řekl jste stádu? Takže vážení občané, tento člověk vás považuje za stádo. Tento člověk je proto vůl," reagoval Zeman za potlesku většiny účastníků shromáždění.

Podle Skalického byly červené karty pokusem o vyjádření názoru druhé strany. "Říkal, že zodpoví všechny otázky, a nakonec ze mě udělal vola. Budiž, lidem se to líbilo, zatleskali mu. Čekal jsem, že to tak dopadne," řekl Skalický novinářům.

V pátek pokračuje Zeman na Vysočině návštěvou zemědělského družstva v Nové Vsi u Nového Města na Moravě a Bystřice nad Pernštejnem. Poté bude prezident trávit pětidenní dovolenou na své chalupě v Novém Veselí.

Kancelář prezidenta se odvolala

Hrad vede spor s Peroutkovou vnučkou kvůli Zemanovu projevu z konference k 70. výročí osvobození Osvětimi, kde prezident hovořil o selhání intelektuálů v období nástupu nacismu. Peroutkovi přisoudil vedle autorství článku "Hitler je gentleman" v časopisu Přítomnost také výrok "nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky". Historici následně upozornili na to, že Peroutka text nenapsal a autorem výroku o vlcích je novinář Jan Stránský. Zeman se neomluvil a trvá na tom, že článek četl.

Žalobě Peroutkovy vnučky v březnu vyhověl Obvodní soud pro Prahu 1, uvedl, že Kancelář prezidenta republiky se jí musí za výroky prezidenta o jejím dědečkovi omluvit. Prezidentská kancelář se proti rozsudku odvolala.