Své o tom vědí starostka města Petra Pecková (nez.) a místostarosta Jan Zenkl (TOP 09), kteří v posledním roce zažili desítky kontrol úředníků.

„Pan poslanec Babiš hrubým způsobem zneužívá svého postavení poslance pro vydírání mě, mé firmy, ale i města Mnichovice ke změnám v územním plánu ve svůj prospěch,“ řekl Právu Zenkl.

Jsem poslanec a prodloužená ruka občanů. Nikoho nešikanujiMiloš Babiš, poslanec ANO

Babiš (56) odmítá, že by někoho šikanoval. Ke kontrolám podle svých slov úřady vyzývá vždy jen na popud nespokojených občanů.

„Jsem poslanec a prodloužená ruka občanů. Nikoho nešikanuji, když mě občané požádají o pomoc, tak je mou bytostnou povinností jim pomoci,“ reagoval pro Právo Babiš.

Podle starostky do roku 2014 vycházeli s místním podnikatelem – Babiš v Mnichovicích vlastní autosalón – bez potíží. Zlom nastal, když zastupitelstvo hlasovalo o územním plánu.

Když zjistil, že v územním plánu nejsou jeho pozemky stavební, tak zavolal a řekl, že nemůžeme počítat s tím, že něco zařídí ve Sněmovně Petra Pecková, starostka Mnichovic

A Babišovy požadavky stejně jako dalších 150 žádostí odmítlo, aby zabránilo již tak velkému stavebnímu boomu, který malebné městečko blízko Prahy zažívá a pro který nemá kapacity ani místní škola, ani čistička. To, že je s rozhodnutím zastupitelstva Babiš nespokojený, dal podle Peckové poslanec najevo nešťastným způsobem.

Těsně předtím totiž starostce přislíbil, že pomůže sjednat schůzku v rozpočtovém výboru Poslanecké sněmovny kvůli dotaci pro školu.

„Když zjistil, že ani v novém územním plánu nejsou jeho pozemky stavební, tak mi zavolal a řekl, že to nemá obdoby a že nemůžeme počítat s tím, že něco zařídí ve Sněmovně,“ řekla Právu Pecková. Dodala, že nebyla jediná, kdo to slyšel.

Starostka: Vykopal válečnou sekeru

Když se tato příhoda, kterou Babiš považuje za smyšlenou, dostala i do médií, vzájemné vztahy zamrzly docela.

„Poté vykopal válečnou sekeru a už dělal pouze kroky, které nebyly ve prospěch města, a čekal na příležitost, kdy uděláme chybu,“ sdělila starostka.

Od té doby na obecní úřad nebo školu přišla řada kontrol například z hygieny nebo ze Státního fondu životního prostředí.

Babiš popřel, že by se mstil „Obrátili se na mě občané, jejichž děti chodí do mnichovické školy, že je shnilá a vlhká a že mají obavy o zdraví svých dětí, abych jako poslanec konal,“ řekl Právu.