Po vládě také chtějí garance, že budou do policejní reorganizace zapracovány připomínky státních zástupců a také závazek, že přestavba policie nepovede k tomu, že budou policejním útvarům odebírány rozpracované případy.

„Nemyslím si, že by bylo možno napsat lepší koaliční smlouvu. S trochou nadsázky bych do koaliční smlouvy dodal kapitolu o slušném chování, vyjadřování a respektu ke koaličním partnerům,“ řekl Právu ministr zemědělství a první místopředseda lidovců Marian Jurečka. Dodal, že koalici by prospělo, kdyby začali jednat zase věcně a rozumně. V pátek má v Praze jednání širší lidovecké vedení o tom, jak se k vládním rozepřím postavit.

ČTĚTE TAKÉ
Tuhému i Chovancovi věřím, prohlásil Sobotka
Být ministrem je dno mé kariéry, řekl Babiš
ANO zuří, ale zařadilo zpátečku
Šlachta: S podpisem reorganizace mě u policie už nic nedrží
Pelikán nerezignuje, i když Chovanec reformu policie podepsal

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek je ochotný s koaličními partnery o změnách jednat, ale vyzývá spíš, aby se k sobě začali chovat líp. „Změna koaliční smlouvy, která nebude doplněna slušným chováním, vzájemným respektem a úctou, situaci v koalici nevyřeší“ řekl po jednání lidoveckého vedení Bělobrádek

Podle Jurečky budou v koalici žádat garance, že policie do 1. srpna zapracuje připomínky státních zástupců do policejní reformy. „Aby tam nebyla žádná hluchá místa, žádné otazníky,“ řekl Jurečka. Dodal, že budou chtít, aby premiér do 24 července svolal Bezpečnostní radu státu, na které projednají, zda byly všechny připomínky vyslyšeny.

Podle místopředsedy lidovců a Sněmovny Jana Bartoška považují lidovci za důležité, aby reorganizace nezasáhla do vyšetřování případů. „Chceme proto pravidelné informace o tom, jestli nejsou případy utlumovány, nebo předávány jiným týmům,“ uvedl Bartošek.