Policie podle nich zneužívá dopravní legislativu k bezpečnostním opatřením, omezuje tak shromažďovací právo a svobodu projevu, řekli v pátek novinářům aktivisté, které jako advokát zastupuje mimo jiné bývalý politik Jan Kalvoda.

Žalobou se bude zabývat pražský městský soud. „To, co se stalo, je bezesporu protiprávní a protiústavní zneužití politické moci proti základním právům nejen českých občanů,“ řekl advokát Jan Kalvoda. Žalobou se pořadatelé domáhají výroku o nezákonnosti rozhodnutí magistrátu o dopravní uzavírce i nezákonnosti samotného policejního zásahu, kvůli němuž bylo narušeno shromáždění. Ústavní stížnost jedné z účastnic se týká omezení práva na shromažďování.

Policie prý používá dotčený paragraf často

Paragraf 24 zákona o pozemních komunikacích má sloužit k uzavírkám prostoru pro chodce i automobily. Používá se třeba při haváriích vodovodu nebo sesuvu vozovky, tedy má chránit chodce a řidiče před nebezpečím.

Policie se naučila odezírat ze rtů politické vrchnostiadvokát Jan Kalvoda

„Přišli jsme na závažnou okolnost, že policie poměrně opakovaně a dlouhodobě tento paragraf používá pro výkon svých bezpečnostních opatření. To znamená, že na dopravní úřad zašle žádost o bezpečnostní opatření, jehož součástí je uzavírka. Dopravní úřad ale přece nemůže zkoumat bezpečnostní opatření, k tomu nemá kompetenci," řekl advokát Jiří Kučera, který aktivisty zastupuje ve věci ústavní stížnosti.

Policisté koncem března v době návštěvy čínského prezidenta nevpustili na pražské Hradčanské náměstí účastníky ohlášené demonstrace. Náměstí uzavřeli pro chodce i vozidla z bezpečnostních důvodů. Demonstrace se tak musela konat na jiném místě. Policie kritiku odmítla s tím, že náměstí bylo v minulosti uzavřeno i při jiných významných zahraničních návštěvách.

„Policejně se vyhovělo politické preferenci a to je východní, čínská, ruská totalitní praktika. Policie se naučila odezírat ze rtů politické vrchnosti,“ uvedl Kalvoda. K žalobě se připojili i dva bývalí politici, exministr životního prostředí Martin Bursík a bývalý ministr pro lidská práva a hudebník Michael Kocáb.