Ministerstvo se mělo společně s resortem zdravotnictví podílet na vyhlášce, která by stanovila, které potraviny ve školách smí být a které už ne. Jak už ale Právo informovalo, úřady se na konečné podobě vyhlášky neshodly a to Právu potvrdila i Valachová.

„V tuto chvíli máme kompromisní verzi. Ale podporuji myšlenku zdravého stravování dětí, mnohem raději bych viděla těžiště zdravého stravování ve školních jídelnách,“ uvedla Valachová v rozhovoru pro Právo.

„Úpravy a doporučení směrem k tomu, co má být na školách dostupné, například i v automatech, budou pro tento školní rok platné,“ dodala ministryně.

Dobrovolný přístup podporují odborníci i pedagogové. „Podle mého názoru automaty do škol nepatří, ale definovat nezdravé pochutiny a centrálně stanovit, co je zdravé a co je nezdravé, je složité,“ řekl Právu konzultant společnosti EDUin Tomáš Feřtek.

„Osobně mi připadá v pořádku upozornění, že automaty jsou špatné, a nechat to na ředitelích. Ať školy nabídnou dětem, co nemají svačinu z domova, alternativu. Automat rozumné řešení není, ale je lepší, když o tom školy rozhodují samy,“ uvedl Feřtek.

Ředitelé spokojeni

Souhlasí s ním i ředitelé. „Je to krok správným směrem, absolutní zákaz je zbytečný. My si automaty necháme, protože v nich máme i neochucené minerální vody. Je to o tom, jak jsou děti vychovány, pokud to někdo chce zrušit, ať to zruší,“ řekl Právu ředitel Základní školy Pražačka v Praze 3 Bohumil Samek.

„Děti by kohoutkovou vodu ve škole nepily, takže by si vedle v obchodě stejně koupily dvoulitrovku koly,“ dodal.

Ředitelka školy T. G. Masaryka v Praze-Ruzyni Dana Hudečková je proti nezdravým automatům, ale také si myslí, že je lepší nechat volbu na školách samotných.

„Nezdravé nápoje v automatech bych určitě zrušila. My máme v automatu jen čistou vodu nebo ovocné šťávy, žádné slazené limonády, nebo dokonce energetické nápoje,“ řekla Právu Hudečková. Podle ní by se s automaty měl vypořádat každý rozumný ředitel.

„My jedeme podle zdravé výživy, ale jsem proti striktním zákazům. Zákazy se rády porušují,“ dodala Hudečková.