„Na Úřad vlády jsme se dostali jako novináři. Prošli jsme na novinářský průkaz pro časopis Babylon, který normálně máme,“ řekl Novinkám Hilšer krátce poté, co ho policie propustila.

Demonstranti na jednání vlády.

Hilšer se svým společníkem na jednání vlády.

FOTO: Václav Lang, Novinky

Policisté s ním a jeho společníkem sepsali protokol a oba pustili. Co s nimi nyní bude? „To nevíme, budeme předvoláni na městský úřad. Tam se rozhodne, jestli padne nějaká pokuta,“ prohlásil Hilšer. Je přesvědčený, že se nejedná o trestný čin, maximálně to podle něj bude přestupek.

Sobotka křiví páteř

Svou několikavteřinovou demonstraci, kdy během tiskové konference po jednání vlády polonazí a s nápisy na těle předstoupili před kamery s vlajkami EU a NATO, popsal jako protest proti postoji kabinetu vůči konfliktu na Ukrajině. „Vedla mě k tomu nespokojenost s tím, jak se česká vláda, respektive pan premiér Sobotka staví k problematice agrese Ruska na Ukrajině,“ vysvětlil Hilšer. Profesí je vystudovaný lékař a přednáší na lékařské fakultě biochemii.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Na tiskovku vlády vtrhli demonstranti

„Současné výroky premiéra Sobotky k sankcím, tzn. zpochybňování sankcí vůči Rusku, jsou jakýmsi výrazem křivení páteře a rozbourávání postoje EU k celé této ruské agresi. Pan premiér svými výroky spíše nahrává putinovskému Rusku, o kterém víme, že je polodiktátorský nebo diktátorský režim. Nás velice mrzí, že se Češi spíše staví na stranu Putina než na stranu EU a našich spojenců NATO,“ kritizoval.

„V roce 1938 jsme zažili mnichovskou dohodu. Češi byli zrazeni západními mocnostmi. V roce 1968 nás okupovala Rudá armáda. Vnímáme situaci tak, že nyní je Ukrajina v podobné situaci,“ uzavřel.