Čísla nakažených však podle hygieniků zdaleka neodpovídají realitě. Ta je ve skutečnosti mnohem horší.

„Domníváme se, že těchto závažných onemocnění je daleko víc, ale nejsou hlášena. V mnoha případech se totiž ani nedá zjistit, zda byl původcem smrtelného onemocnění pneumokok. Ten totiž není primární. Pneumokok takzvaně nasedá na jiná infekční onemocnění, nicméně pak se z toho může vyvinout agresivní zápal plic a může dojít až k úmrtí,“ vysvětluje pro deník Právo Zdeňka Jágrová, epidemioložka z Hygienické stanice hl. m. Prahy.

Podzim a zima je vždy rizikové období. Šíří se respirační infekce a na ty pneumokok nasedá.epidemioložka Zdeňka Jágrová

První příznaky invazivního pneumokokového onemocnění jsou podobné chřipce – teplota, zimnice, třesavka, bolesti hlavy a zvracení. Právě proto jsou pneumokoková onemocnění velmi zrádná.

Ohroženi jsou hlavně senioři a děti

Pneumokok je bakterie, kterou je běžně osídlena sliznice úst, nosu a horních cest dýchacích u mnoha lidí. Pneumokoka má ve svém nosohltanu více než 10 % zdravých dospělých a až 60 % dětí. Těmto nosičům však nezpůsobuje žádné problémy. Pokud ale dojde k oslabení imunity člověka například při viróze, mohou pneumokoky proniknout do míst, kam nepatří, a způsobit tam závažnou infekci – dostanou se například do plic, kde způsobí zápal plic, nebo na mozkové obaly, kde způsobí meningitidu. Bakterie, která se dostane do krevního řečiště, postupuje v organismu velmi rychle, nemocnému jde o čas. Zvláště u malých dětí a u starších osob může mít onemocnění velmi závažný průběh.

Rizikovým obdobím je podzim a zima

„Bohužel ne vždy se zpočátku objeví teplota. Pokud jde o letošní případy úmrtí, jedná se o osoby starší, i když ne výhradně. Pneumokoku letos podlehla osmdesátiletá žena, ale i 47letý muž, 53letý, tři muži mezi šedesáti a sedmdesáti lety a jeden 89letý. U starších pacientů hraje roli samozřejmě i to, že prostě zůstanou ležet a jejich organismus hůře onemocnění překonává,“ dodává lékařka z hygienické stanice.

I když počty nakažených jsou podle lékařů mnohem vyšší, údaje se v posledních letech ohledně pneumokoků nemění. Navíc letos máme teprve to nejhorší před sebou.

„Podzim a zima je vždy rizikové období. Šíří se respirační infekce a na ty pneumokok nasedá,“ upozorňuje epidemioložka s tím, že onemocnění pneumokokovou infekcí lze předejít dostupným očkováním.