„Přijeli jsme se rozloučit s naším králem ze Slovenska. Moc jsme si ho vážili, je to velká škoda, že umřel,“ svěřila se Právu jedna romská rodina, která stála před ostravskou katedrálou Božského Spasitele už po deváté hodině ráno.

V tu dobu ke katedrále přijížděla čtyři auta pohřební služby, aby její pracovníci do katedrály nanosili květiny. Poté dorazil i vůz s rakví se zemřelým olašským králem Janem Lipou. U rakve nechyběli ani romští hudebníci.

Video

Smuteční pochod k hrobu olašského krále

Po obřadu v katedrále se průvod v autech vydal na hřbitov ve Slezské Ostravě, kde se také uskutečnilo poslední rozloučení s olašským ostravským králem.

Rodina, obzvlášť nejmladší členové, se neubránili slzám i křiku. Romové si společně nad hrobkou krále zazpívali. „Zpívej, zpívej! Třeba tu mafiánskú a jablúčko červené, zpívej písně, co měl Janko rád,“ objednávali si členové rodiny u hudebníků. Za jednu píseň hudebníkům zaplatili třeba i dva tisíce korun.

Na pohřbu nechyběla romská kapela.

Na pohřbu nechyběla kapela.

FOTO: Denisa Telaříková, Právo

Na poslední cestu Lipovi jeho rodina naházela do hrobu také spoustu umělých pestrobarevných květin. Poté krále hrobníci v rakvi spustili do hrobky. „Nebylo to vůbec jednoduché. Hrobka je malá a úzká,“ svěřil se Právu jeden z hrobníků Zdeněk Bučko.

Novým olaššským králem se po Janovi Lipovi zřejmě stane jeho mladší syn Josef Daniš. Nejdříve může být ale zvolen za rok, po tuto dobu totiž budou Romové truchlit. Na pohřbu se sešly zhruba tři stovky lidí.

Hrob, do kterého byl olašský král uložen.

Hrobka, do které byl olašský král uložen.

FOTO: Denisa Telaříková, Právo

Lipa se narodil 19. ledna 1940 v Beluši na Slovensku. Před smrtí žil jako důchodce v Ostravě-Hrabůvce. Zde se s ním také jeho nejbližší ve čtvrtek ráno rozloučili.