Hlavní obsah

Multivitamin zpomaluje rozvoj viru HIV

20. 8. 2004, 16:28 – BOSTON
Novinky, Korzo

Multivitaminové tablety, vynález minulého století, zažívá opět své zlaté časy. Vědci totiž potvrdili, že rozvoj viru HIV v těle nakaženého člověka se zpomaluje užíváním jedné tablety multivitaminu denně.

Foto: Archiv Městského divadla Mladá Boleslav

Ivo Theimer (Elliot Nash) dostal po letech služby v Městském divadle velkou příležitost a řádně ji chytil za pačesy. Ostatní mu sekundují s otazníky.

Článek

Vědci z Harvardské univerzity tak potvrdili, že nástup choroby AIDS může být zpomalen levnou metodou dostupnou téměř každému člověku. Nutno podotknout, že ani multivitamin však HIV není schopen vyléčit zcela.

Vědci od roku 1995 sledovali více než tisícovku těhotných žen z Tanzanie, jež byly nakaženy smrtelným virem HIV. Rozdělili je na několik skupin a jednotlivě jim podávali tablety obsahující vitaminy B, C a E, multivitamin s vitaminem A, samotný vitamin A a placebo.

Z výzkumu jejich zdravotního stavu vyplynulo, že nejlépe se dařilo ženám, jež dostávaly tablety s vitaminy B, C a E. O třicet procent se u nich snížila náchylnost k rozvoji nejpozdější fáze infekce HIV a také úmrtnost během celého výzkumu. Snížila se také náchylnost k rozvoji bolavých zánětů ústní dutiny, vyrážky a únavy.

Nejhůře skutečně dopadly ženy, jimž bylo podáváno placebo. Analýza krevních testů žen, které užívaly tablety s multivitaminem, prokázala vysokou hladinu životaschopných imunních buněk a naopak nízkou hladinu virů HIV.

To je velice příznivá zpráva především pro chudé v Africe. Zatímco totiž multivitaminová dávka na jeden rok pro jednoho nemocného by stála zhruba čtyři sta korun, dávka antiretrovirových léků přijde na zhruba dvacetinásobek.

Reklama

Související témata:

Výběr článků