Hlavní obsah

Lymfedém trápí více než třetinu žen po operaci prsu

26. 9. 2006, 7:49

Zhruba 40 procent žen, které podstoupily operaci prsu kvůli zhoubnému nádoru, se setká se závažnou zdravotní komplikací, lymfedémem. Lymfa, která se vytváří z tkáňového moku, nemůže odtékat, a vzniká tak menší či větší otok ruky, někdy se objem ruky až zdvojnásobí a může mimo jiné vyvolávat i potíže s páteří. Lymfedém se častěji objevuje u žen, které se po chirurgickém zákroku podrobily ozařování, a je třeba ho včas diagnostikovat a začít léčit.

Článek

S lymfedémem se setká také desetina pacientů, kteří se podrobili onkologické operaci na krku, v hlavě nebo v malé pánvi a operace byla spojena s odstraněním lymfatických uzlin. V případech komplikací po gynekologických operacích, operacích močového měchýře či konečníku otékají pacientům dolní končetiny. Lymfatický systém může být narušen i po opakovaných zánětech žil.

Pacientům i lékařům nabízejí komplexní informace o prevenci a možnostech léčby lymfedému nové webové stránky www.lymfedem.cz. Zájemci na nich v budoucnu najdou i přehled center, která se na léčbu lymfedému specializují.

Ročně se operaci prsu podrobí více než 5000 žen. S rozvojem medicíny se zvyšuje počet pacientek, které se po zákroku uzdraví, ale musejí se dlouhodobě potýkat s otokem, který je většinou chronickým onemocněním, ale při včasném ošetření může vyžadovat občasnou léčbu. Neléčený nebo nevhodně léčený lymfedém může vést až k invalidizaci a vyvolává často i psychické problémy.¨

Léčba lymfedému je velmi komplikovaná a neměla by se bagatelizovat

Terapie lymfedému a zejména jeho pozdních stadií je velmi svízelná, někdy dokonce nemožná. Proto je třeba ho zachytit v časném stadiu, kdy otok není přítomen nebo jen velmi malý. Pacienti by se neměli spokojit ani s tím, že otok sám vymizel. Vždy je třeba se poradit s odborníkem.

Pacienti si obvykle stěžují na neurčité bolesti, pocit napětí, tlak, tíži nebo výraznou únavu a zhoršení funkce ve srovnání s druhou končetinou. Prvním příznakem selhávajícího lymfatického systému může být i růže v lymfatické oblasti. V pozdních stádiích nebo u akutního lymfedému je hlavním příznakem otok.

Občanské sdružení Centrum Portus, které pomáhá pacientům s onkologickým onemocněním, připravilo pro ženy s rakovinou prsu letáčky se základními údaji o lymfedému, které budou k dispozici v čekárnách odborných lékařů.

Reklama

Související témata:

Související články

Prsní implantáty mají svá pro i proti

21. 8. 2006, 11:36

Prsní implantáty mají podle odborníků svá pro i proti. Ženám s chirurgicky zvětšenými prsy hrozí nižší riziko rozvoje nádoru prsu. Oproti tomu jsou...

Výběr článků