Hlavní obsah

Kombinace alkoholu a marihuany násobí jejich rizika

21. 2. 2005, 10:56 – PRAHA

Alkohol i marihuana přinášejí zdravotní rizika, ale kombinace těchto látek je v některých směrech ještě rizikovější. Platí to zejména pro řidiče, vyplývá ze studie Karla Nešpora z Psychiatrické léčebny Bohnice a Ladislava Czémyho z Psychiatrického centra.

Foto: Česká televize, Míča

Z natáčení dokumentu o Hermíně Týrlové (Zlín, 2017)

Článek

Řidiči posilnění alkoholem mají tendenci více riskovat, více si věří, ale reagují pomaleji a jejich schopnost rozeznat blížící se světla či odhadnout vzdálenost se zhoršuje.

Intoxikace konopím oslabuje paměť, zhoršuje koordinaci pohybů a prodlužuje reakční čas. Při kombinaci alkoholu a marihuany se zvláště zpomalují reakce a zhoršuje se vnímání postranních ulic i reakce na změny rychlosti.

Vyšší riziko infarktu

Opilost vede k prudkému zvýšení krevního tlaku i tepové frekvence a může předcházet cévní mozkové příhodě. Při kouření marihuany dochází také ke zvýšení tepové frekvence, zvýšení tlaku a navíc ke snížení vazebné kapacity krve pro kyslík. Během kouření marihuany roste riziko infarktu čtyřikrát. Souběžné užívání alkoholu a marihuany zvýšeně ohrožuje srdeční i oběhový systém.

Alkohol spolu s tabákem zvyšují riziko rakoviny více než každá z těchto látek samostatně. Marihuana obsahuje podobné rakovinotvorné látky jako tabák, a to ve větším množství a navíc negativně ovlivňuje imunitní systém lidského těla.

V České republice podle zprávy vládní rady pro koordinaci protidrogové politiky narůstá experimentální a rekreační užívání konopných drog a extáze. Zvyšuje se i spotřeba tabáku a alkoholu.

Reklama

Související témata:

Související články

Polovina dospívajících již zkusila drogu

13. 9. 2004, 16:06

Polovina dospívajících osob ve věku od 15 do 19 let má alespoň jednu zkušenost s nelegální drogou. Opakovaně ji užilo 180 tisíc jedinců, tedy necelá čtvrtina...

Kouření a alkohol vážně poškozují sperma

29. 10. 2004, 9:21

Argentinští vědci prokázali, že kouření a alkohol nepříznivě ovlivňují kvalitu mužského semene. Čím dříve muži se svými zlozvyky začnou, tím horší...

Výběr článků