Hlavní obsah

Jenom láska k zachování manželství nestačí

20. 7. 2009, 8:38 – Sydney

Australští vědci zjišťovali, co je zapotřebí k zachování šťastného manželství, a dospěli k závěru, že jen láska k tomu nestačí. Podle studie badatelů z Australské národní univerzity ovlivňují trvalost manželského svazku takové faktory jako věk dvojice, předchozí vztahy a dokonce i to, zda kouří, nebo ne.

Foto: La Roche Posay, Novinky

Dlouhověkost manželského nebo partnerského svazku ovlivňují také děti.

Článek

Výzkumníci sledovali v letech 2001 až 2007 téměř 2 500 párů - manželských nebo partnerských - aby zjistili okolnosti soužití těch, kteří spolu zůstali, a naopak těch, kteří se rozvedli nebo rozešli.

Z výsledků vyplynulo, že například manžel o devět let a více starší než manželka se s dvakrát větší pravděpodobností rozvede. A stejně tak muži, kteří se oženili před pětadvacátým rokem života.

Rozvodovost ovlivňují i děti

Dlouhověkost manželského nebo partnerského svazku ovlivňují také děti. Jedna pětina dvojic, která měla děti před manželstvím - ať už z předchozího vztahu nebo společné - se rozešla ve srovnání s pouhými devíti procenty dvojic bez dětí narozených před sňatkem.

Také ženy, které touží po dětech mnohem víc než jejich partneři, s větší pravděpodobností skončí u rozvodového soudu.

Rovněž rodiče dvojice hrají ve vztahu svou roli. Studie ukazuje, že přibližně 16 procent mužů a žen, jejichž rodiče se někdy rozešli nebo rozvedli, na vlastní kůži zažilo rozpad manželství. A to ve srovnání s deseti procenty těch, jejichž rodiče se nerozešli.

Často i opakovaná manželství krachují

Výjimkou nejsou ani partneři, kteří zažívají druhé nebo třetí manželství. Ti se s devadesátiprocentní pravděpodobností spíše rozejdou než pár, který se bere poprvé.

Není žádným překvapením, že roli hrají i peníze. Šestnáct procent respondentů, kteří připustili, že byli chudí, nebo kde manžel - nikoliv manželka - byl nezaměstnaný, se rozešlo, ve srovnání s pouhými devíti procenty dvojic s finančním zázemím.

S větší pravděpodobností se také rozpadne vztah párů, v nichž jeden z partnerů kouří.

Za méně důležité pokud jde o riziko zániku vztahu označili badatelé faktory jako počet a věk dětí narozených manželskému páru, postavení ženy v zaměstnání a počet let, po která byla dvojice zaměstnána.

Reklama

Související témata:

Související články

Rozvod může urychlit stárnutí pleti

11. 2. 2009, 8:30

Pokud jste zažili rozvod, asi vás to nepřekvapí. Američtí vědci zjistili, že rozvod opravdu člověku přidá pár vrásek. Na váš vzhled má dokonce větší vliv než...

Výběr článků