Hlavní obsah

První etapu Tour poznamenal hromadný pád

6. 7. 2003, 18:15 – MEAUX

Ital Alessandro Petacchi vyhrál ve spurtu první etapu Tour de France, kterou poznamenal hromadný pád zhruba dvě stě metrů před cílem.

Článek

Viníkem byl Španěl José-Enrique Guttierez, který uklouzl v zatáčce a připravil horké chvilky řadě soupeřů. Mezi nimi byl i Lance Armstrong; čtyřnásobný vítěz z USA pak musel dojet do cíle na vypůjčeném kole svého kolegy z týmu US Postal.

Po sobotním prologu čekala na účastníky devadesátého ročníku slavné Tour první etapa. Po přehlídce na stadionu Stade de France se přesunuli na start do Montgeronu a vyrazili na 168 km dlouhý rovinatý úsek s cílem v Meauxu. Ačkoli byl také Australan Bradley McGee mezi 'padlými' jezdci těsně před cílem, žlutý trikot uhájil. Z druhého místa se radoval jeho krajan Robbie McEwen, třetí skončil další skvělý finišman Erik Zabel z Německa.

Oba čeští cyklisté René Andrle i Pavel Padrnos byli klasifikováni ve stejném čase jako vítězný Petacchi, první na 66. místě a druhý jako stojedenáctý.

Petacchi letos na Giru d'Italia vyhrál šest etap a také dnes se mohl spolehnout na skvělou práci svých pomocníků ze stáje Fassa Bortolo, kteří mu spurt rozjeli. Armstrong patřil mezi ty, které zbrzdila kolize. Cílovou pásku protnul na kole José Luise Rubiery, a když se hrnul do týmového autobusu, držel se za záda. Očividné stopy zranění však na něm nebyly patrné.

Zatímco ve žlutém zůstal McGee, svého majitele už má i puntíkovaný trikot pro nejlepšího vrchaře - stal se jím domácí jezdec Christophe Mengin, vítěz dvou z dnešních tří prémií. McEwenovi patří zelený pro nejlepšího spurtéra.

Pondělí druhá etapa zavede peloton z La Ferte-sous-Jouare do Sedanu a jezdci absolvují 204 km.

Výsledky - 1. etapa (168 km):
1. Petacchi (It./Fassa Bortolo) 3:44:33, 2. McEwen (Austr.), 3. Zabel (Něm.), 4. Bettini (It.), 5. Cooke (Austr.), 6. Hushovd (Nor.), 7. Freire (Šp.), 8. Paolini (It.), 9. Vajnštejns (Lot.), 10. Kirsipuu (Est.), ...66. Andrle, 111. Padrnos (oba ČR) všichni stejný čas.
Průběžné pořadí:
1. McGee (Austr.) 3:51:55, 2. Millar (Brit.) -4, 3. Zubeldia (Šp.), 4. Ullrich (Něm.) oba -6, 5. Peňa (Kol.), 6. Hamilton (USA), 7. Flickinger (Fr.) všichni -10, 8. Armstrong (USA) -11, 9. Beloki (Šp.) -13, 10. Botero (Kol.) -13, ...90. Andrle -33, 113. Padrnos -37.

Reklama

Související témata:

Výběr článků