Hlavní obsah

Zemřel indický jogín, který tvrdil, že 80 let nejedl ani nepil

27. 5. 2020, 7:04

Ve věku 90 let zemřel v Indii Prahlad Džani, jogín, který o sobě tvrdil, že v posledních 80 letech nejedl ani nepil, napsala agentura AFP. Jeho tvrzení se bezvýsledně snažili potvrdit, či vyvrátit lékaři.

Foto: AFP, Profimedia.cz

Prahlad Džani na snímku z roku 2010

Článek

"Zemřel stářím v úterý ráno ve svém domově," uvedl Džaniho soused z malé vesničky v západoindickém státě Gudžarát, podle kterého byl jogín převezen do nemocnice, kde ovšem lékaři pouze konstatovali smrt.

Asketa s dlouhým vousem tvrdil, že jako malému chlapci se mu zjevila bohyně a zbavila ho potřeby jíst a pít. K přežití mu prý stačila pouhá meditace. Zda Džani dlouhá desetiletí opravdu nejedl a nepil, podle AFP není možné ověřit. Podle lékařů ale lidské tělo podobný půst přežít nemůže.

Jogín se podrobil vědeckým pozorováním dvakrát - v roce 2003 a 2010. Během druhého testování před deseti lety ho po dobu dvou týdnů 24 hodin denně sledoval s pomocí kamer tým indických lékařů. Džani během této doby nejenže nepil a nejedl, ale ani nevyměšoval, uvedli poté podivení odborníci. "Tento fenomén zůstane záhadou," řekl tehdy neurolog z lékařského týmu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků