Hlavní obsah

Studie: Očkování nemělo na virovou nálož delty vliv

2. 8. 2021, 5:14
Právo, doh

Virová nálož u nakažených variantou delta může být stejná u očkovaných i neočkovaných. Takový je znepokojivý závěr doposud nezveřejněné studie, na niž v pátek upozornil list Washington Post a která předtím sehrála klíčovou roli v doporučení federálního Centra pro kontrolu nemocí (CDC), aby i vakcinovaní lidé nosili roušku uvnitř budov v oblastech, kde se šíří mutace viru delta.

Foto: Ann Wang, Reuters

Očkování proti koronaviru na Tchaj-wanu

Článek

Výzkum se zaměřil na nedávný nárůst počtu nakažených v turisty vyhledávaném městečku Provincetown ve státě Massachusetts – z více než devíti set infikovaných byly tři čtvrtiny očkované. Studie ještě nebyla publikována, její předběžná data má ale k dispozici ředitelka CDC Rochelle Walenskyová. Podle její interpretace jde o výraznou změnu chování viru SARS-CoV-2.

Většina z nakažených měla mírnější příznaky v podobě kašle, bolesti hlavy a krku či zvýšené teploty. Americké úřady přitom upozorňují, že vliv vakcíny na minimalizaci rizika těžkého průběhu covidu-19 je nesporný.

Slovensko spouští očkovací loterii o 100 000 eur

Evropa

Výsledky zmíněné studie však vyvolávají otázku, jak moc mohou variantu delta šířit i očkovaní lidé. Očkování u varianty alfa přitom výrazně snižovalo právě i virovou nálož, jak ukázaly studie publikované v březnu.

CDC zatím shromažďuje data z celých Spojených států. Zjištěná vyšší virová nálož však nemusí nutně znamenat, že je takový člověk infekční, upozornila dle agentury AP viroložka Angela Rasmussenová ze Saskatchewanské univerzity.

„Plné očkování stále velmi dobře chrání proti viru, včetně delty,” uvedla Rassmusenová pro NY Times. „Roušky a respirátory jsou moudré opatření, nicméně většina přenosů se stále odehrává mezi neočkovanými,” dodala s odkazem na federální statistiky.

Reklama

Související témata:

Výběr článků