Hlavní obsah

Na Filipínách se zřítilo vojenské letadlo, nejméně 29 obětí

4. 7. 2021, 7:56 – Manila • Aktualizováno 4. 7. 2021, 12:45

Nejméně 29 osob v neděli zahynulo v troskách vojenského transportního letadla, které se zřítilo na jihu Filipín. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na generálmajora Williama Gonzalese. Zachránit se podle něj podařilo 50 lidí, kteří se zotavují v nemocnici, ostatní se pohřešují. Dříve filipínský ministr obrany Delfin Lorenzana uvedl, že na palubě stroje bylo 92 lidí, včetně tří pilotů a pěti dalších členů posádky.

Foto: Bullit Marquez, ČTK/AP

Na Filipínách se zřítilo vojenské letadlo.

Článek

Z hořícího transportního letounu C-130, který havaroval při přistávání na ostrově Jolo, se podařilo zachránit přinejmenším 40 lidí, řekl již dříve novinářům generál Cirilito Sobejana, velitel filipínských ozbrojených sil. Podle něj letadlo přepravující vojenskou jednotku minulo přistávací dráhu. Pokusilo se znovu nabrat výšku, ale už se mu to nepodařilo a spadlo.

„Modlíme se, abychom dokázali zachránit více životů," citoval Sobejanu místní server Philstar.

Čtyřmotorový turbovrtulový transportní letoun Lockheed C-130 Hercules americké výroby přepravoval vojáky z ostrova Mindanao. Mnozí z nich teprve nedávno absolvovali vojenský výcvik a byli posláni na ostrov Jolo, aby posílili operační uskupení bojující proti teroristům v oblasti obývané převážně muslimy, uvedla agentura AFP s odvoláním na velitele filipínských sil. Islamistům jsou připisovány krvavé teroristické útoky i únosy zahraničních turistů a křesťanských misionářů.

Minulý měsíc šest příslušníků filipínského letectva zahynulo při nehodě vrtulníku S-70i Black Hawk během nočního cvičení severně od metropole Manily. Helikoptéra havarovala nedaleko bývalé Clarkovy letecké základny.

Tu dříve využívala americká armáda, nyní funguje jako průmyslový a turistický komplex. Vrtulník americké výroby byl filipínské armádě dodán společně se šesti dalšími takovými stroji loni v listopadu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků