Hlavní obsah

KLDR oznámila, že otestovala střelu s plochou dráhou letu s doletem 1500 km

13. 9. 2021, 6:16 – Pchjongjang

Severní Korea dnes oznámila, že o víkendu úspěšně otestovala novou řízenou střelu s plochou dráhou letu dlouhého doletu. Podle severokorejské oficiální tiskové agentury KCNA střely při zkouškách v sobotu a v neděli doletěly do vzdálenosti 1500 kilometrů, zasáhly cíle a následně spadly do severokorejských teritoriálních vod.

Foto: KCNA, Reuters

Odpálení a let nové severokorejské střely s plochou dráhu letu

Článek

„Vývojem střely s plochou dráhou letu s dlouhým doletem, strategické zbraně velkého významu, se splnil klíčový cíl našeho pětiletého plánu obranných věd a zbrojních systémů. Testy potvrdily skvělou účinnost a praktičnost tohoto zbrojního systému,” napsala státní tisková agentura KCNA.

„Úspěšné byly podrobné testy částí střely, řada pozemních testů tahu motoru, různé letové testy a testy navádění i bojové hlavice. Vlastnictví dalšího odstrašujícího prostředku strategického významu může spolehlivě zajistit bezpečnost naší země a potlačit vojenské manévry nepřátelských sil,” dodala.

Zveřejněné záběry střely připomínají americkou střelu Tomahawk nebo jihokorejskou Hjunmu-3C, uvedla jihokorejská agentura Jonhap.

Zkoušce nové střely, která byla podle KCNA vyvinuta v průběhu uplynulých dvou let, zřejmě nepřihlížel severokorejský vůdce Kim Čong-un, přítomni byli ale jiní vysocí představitelé, včetně člena mocného politbyra vládnoucí Korejské strany práce Pak Čong-čchona.

 Znepokojené Spojené státy i Japonsko

Americké ministerstvo obrany označilo Severní Koreu v souvislosti s testem za nebezpečí pro sousední země. „Tato aktivita podtrhuje pokračující vývoj severokorejského jaderného programu a hrozbu, kterou představuje pro sousedy a mezinárodní společenství,” napsal Pentagon v prohlášení. Japonská vláda vyjádřila nad zprávou o testu znepokojení.

Jonhap ale podotýká, že KLDR nesmí podle rezolucí Rady bezpečnosti OSN vyvíjet balistické rakety a nikoli střely s plochou dráhou letu. Nejde tedy o porušení rezoluce.

Analytik Ankit Panda agentuře Reuters řekl, že nová řízená střela může být první severokorejskou zbraní tohoto druhu schopnou nést jadernou hlavici. „Je to první řízená střela KLDR, jíž byla připsána strategická role. To je běžný eufemismus pro systémy s jadernou schopností,” uvedl spolupracovník americké Carnegieho nadace pro mezinárodní mír .

Zatím není jasné, jestli Severní Korea ovládá technologii potřebnou ke zmenšení jaderných hlavic tak, aby se daly nasadit na řízené střely, vůdce Kim ale letos označil vývoj takových hlavic za prioritu.

I když střely s plochou dráhou letu nezakazují rezoluce OSN, podle Jeffreyho Lewise, odborníka na jadernou strategii z amerického Centra Jamese Martina, ale severokorejské řízené střely středního a delšího doletu nepředstavují o nic menší nebezpečí než balistické rakety: „Je to další systém, který je navržen, aby se vyhnul radarům.”

Severní Korea představila novou balistickou raketu pro ponorky

Svět

KLDR vypouští letos méně raket

Podle agentury Reuters byl test první od března, kdy Severní Korea zkušebně odpálila dvě balistické rakety krátkého doletu. KLDR také provedla test řízené střely v lednu, jen několik hodin poté, co americký prezident Joe Biden nastoupil do úřadu.

KLDR otestovala dvě balistické rakety krátkého doletu

Svět

V posledních měsících se ale vůdce Kim spíš než na zbrojní testy soustředil na zabránění průniku koronaviru na severokorejské území a na záchranu ekonomiky, kterou dále zhoršila úplná uzávěra hranic kvůli pandemii, napsala agentura AP.

KLDR dlouhodobě obviňuje Spojené státy a Jižní Koreu z nepřátelské politiky vůči Pchjongjangu. Rozhovory zaměřené na odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova a ukončení severokorejských raketových balistických programů výměnou za uvolnění sankcí nepokročily od roku 2019, kdy summit vůdce KLDR Kim Čong-una a bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v Hanoji skončil neúspěchem.

Informace o novém zbrojním testu KLDR se objevila pouhý den před plánovanou schůzkou hlavních jaderných vyjednávačů ze Spojených států, Jižní Koreje a Japonska, kteří mají v Tokiu jednat o způsobech řešení krize na Korejském poloostrově.

Reklama

Výběr článků