Hlavní obsah

Jihokorejský premiér neunesl kritiku za pomalé řešení nehody trajektu a rezignoval

27. 4. 2014, 6:58 – Soul • Aktualizováno 27. 4. 2014, 11:50

Vlnu kritiky za pomalé řešení nehody jihokorejského trajektu, který se potopil 16. dubna, neunesl premiér země Čong Hong-wong a v neděli rezignoval. Prezidentka Pak Kun-hje jeho demisi přijala. Neštěstí si vyžádalo 187 mrtvých; 115 osob je dosud pohřešováno.

Foto: Kim Hong-ji, Reuters

Příbuzní obětí lodní havárie v jihokorejském městě Ansan.

Článek

”Jménem vlády se omlouvám za množství problémů, od neschopnosti zabránit nehodě až po neschopnost včasného řešení neštěstí," uvedl Čong. „V naší společnosti se vyskytuje příliš mnoho nesrovnalostí a špatných praktik. Doufám, že tato hluboce zakořeněná zla budou napravena, tak aby se podobná neštěstí již nestala," dodal.

Plavidlo se 476 lidmi na palubě se potopilo u břehů Korejského poloostrova během rutinní výletní plavby ostrov Čedžu. Většina cestujících byli středoškolští studenti na školním výletě. K vysokému počtu obětí přispělo to, že posádka potápějící se lodi zprvu pasažérům nařídila, aby zůstali na místech. Plavidlo šlo ale rychle ke dnu a lidé se už pak nestihli dostat z podpalubí.

Vypískali ho a ještě dostal láhví

Veřejnost kritizovala vládu za pomalé tempo záchranných operací a informační chaos. Místní úřady mimo jiné krátce po nehodě chybně oznámily, že všichni žáci na lodi byli zachráněni. Vláda také přiznala omyly při identifikaci mrtvých.

Podle britského listu The Guardian byla rodinám omylem předána těla cizích lidí. Když premiér Čong navštívil den po tragédii truchlící rodiče, vypískali ho a jeden z nich po něm hodil láhev s vodou, připomněla agentura Reuters.

Reklama

Související témata:

Výběr článků