Hlavní obsah

Severokorejci varují USA

24. 12. 2002, 14:17 – SOUL, 24. prosince 2002

Severní Korea v úterý prohlásila, že jedině Spojené státy mohou vyřešit spor kolem severokorejských jaderných zbraní. Varovala Washington, že zmezinárodněním otázky hrozí nekontrolovatelná katastrofa. Severokorejský ministr obrany Kim II-čol dokonce vyzval obyvatele, aby se v případě konfliktu s USA stali "lidskými bombami".

Foto: ČTK/EPA

Jaderná elektrárna Jongbjong na snímku z roku 1992.

Článek

"Není potřeba, aby se do jaderného sporu na (korejském) poloostrově vměšovala třetí strana. Případ se může vyřešit mezi KLDR a USA, tedy stranami za spor odpovědnými," napsal místní oficiální tisk. Uvedl, že další snahy USA vtahovat do sporu Japonsko a další země podle KLDR povede k "nekontrolovatelné katastrofě".

Výhružky Severokorejců

Severokorejský ministr obrany Kim Il-čol dnes vyzval všechny vojáky a obyvatele, aby byli připraveni se stát "lidskými bombami" proti USA v případném vojenském konfliktu obou zemí. Musejí být podle něj ochotni se vyhodit do povětří, aby ubránili svou zemi, "sídlo revoluce". Vzkázal USA, že pokud vyvolají jadernou válku, uštědří jim lid KLDR nelítostný políček o síle větší než je atomová bomba.

KLDR oživuje jaderné elektrárny

USA nedávno obvinily KLDR z vývoje jaderných zbraní a zastavily dovozy ropy do této asijské země. KLDR obvinění odmítla a začala oživovat elektrárny a další jaderné provozy, aby údajně nahradila ropu ve své energetické síti. KLDR a USA uzavřely v roce 1994 dohodu, na základě které Severokorejci uzavřeli svá jaderná zařízení výměnou za roční dovozy ropy z USA.

Reklama

Výběr článků