Hlavní obsah

Polský exprezident Jaruzelski dostal mrtvici

13. 5. 2014, 17:29 – Varšava

Polský komunistický exprezident Wojciech Jaruzelski dostal mrtvici. Jeho stav je vážný, ale stabilizovaný, oznámila agentura AP s odvoláním na mluvčího varšavské nemocnice. Devadesátiletý politik se nyní nachází pod dohledem lékařů a je při vědomí.

Foto: Kacper Pempel , Reuters

Wojciech Jaruzelski na archivním snímku

Článek

Jak ve středu uvedl mluvčí vojenské nemocnice Grzegorz Kade, Jaruzelski mrtvici utrpěl v neděli. V té době byl již v nemocnici, přemístili ho proto na jednotku intenzivní péče.

Polský exprezident byl v posledních letech hospitalizován hned několikrát, vždy s vážnými zdravotními problémy. Má problémy se srdcem, prodělal zápal plic a byla u něj diagnostikována rakovina lymfatických uzlin. Docházel proto na chemoterapii.

Kvůli nemoci unikl soudu

Varšavský soud v srpnu roku 2011 rozhodl, že Jaruzelski nebude kvůli špatnému zdravotnímu stavu souzen ani za vyhlášení výjimečného stavu v prosinci 1981 s cílem potlačit protikomunistickou revoltu v zemi ani za krvavý zásah proti demonstrantům v roce 1970. Posudek lékařů z letošního března toto rozhodnutí potvrdil.

Vyhlášení výjimečného stavu na počátku 80. let si vyžádalo oběti na životech, podle přívrženců generála Jaruzelského ale uchránilo zemi před sovětskou invazí. Na konci 80. let se generál dohodl s opozicí na rozdělení moci a stal se nakrátko prezidentem, než odstoupil.

Nepokoje, které vypukly v roce 1970 na polském pobřeží po zvýšení cen potravin, ukončil brutální zásah policie a vojska, při němž zemřely desítky osob. Jaruzelski byl tehdy ministrem obrany. Stal se jím na jaře roku 1968 a jen několik měsíců poté se polská armáda podílela na sovětské invazi do Československa. O mnoho let později se Wojciech Jaruzelski za účast na invazi omluvil a označil ji za "politicky hloupý akt".

Reklama

Výběr článků