Hlavní obsah

Musk oznámil, že jeho firma bude dál platit internetové služby na Ukrajině

15. 10. 2022, 22:23

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska bude nadále platit internetové služby na Ukrajině navzdory tomu, že její satelitní síť Starlink prodělává. Na Twitteru to uvedl Musk, který předtím tvrdil, že projekt nemůže déle financovat, a žádal o převzetí americkou vládu.

Foto: Mike Blake, Reuters

Elon Musk

Článek

„K čertu s tím…, i když Starlink stále prodělává a ostatní společnosti dostávají miliardy dolarů od daňových poplatníků, budeme prostě dál financovat ukrajinskou vládu zdarma,“ napsal Musk. Agentura Reuters ale poznamenala, že z tweetu není jasné, zda je upřímný, nebo se jedná o sarkasmus.

Ukrajina podle stanice CNN obdržela odhadem 20 tisíc terminálů potřebných pro fungování připojení k satelitní síti Starlink. Musk po začátku invaze zpřístupnil Kyjevu satelitní internetovou službu, která se ukázala užitečná pro běžné občany postižené výpadky klasických komunikačních sítí a velmi důležitá pro ukrajinskou armádu.

Musk v pátek na Twitteru řekl, že „operace stála společnost 80 milionů dolarů (přes dvě miliardy korun) a do konce roku přesáhne 100 milionů dolarů (2,5 miliardy korun)“. Potvrdil také pravost dokumentů, v nichž žádal americký Pentagon, aby financování převzal.

Ukrajinci berou zpátečku. Musk nám hodně pomohl, napsal Podoljak

Přestože se zakladateli SpaceX dostalo širokého uznání a díků za to, že reagoval na žádosti o službu Starlink na Ukrajině hned na začátku ruské invaze, ve skutečnosti většinu z 20 tisíc terminálů plně nebo částečně financovaly jiné zdroje. Podle CNN mimo jiné Spojené státy, Británie nebo Polsko. Žádost firmy proto některé představitele Pentagonu popudila.

Vyjádření Muska přicházejí v době, kdy čelil kritice za zveřejnění kontroverzního mírového plánu, který pobouřil Kyjev. Ukrajina by podle Muskova návrhu musela přijmout, že válku s Ruskem zřejmě nevyhraje, a vzdát se anektovaného Krymu. Čelil také obvinění, že před zveřejněním svého plánu mluvil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Tyto zprávy popřel.

Reklama

Související témata:

Výběr článků