Hlavní obsah

Evropská unie je protikladem Mnichovské dohody, myslí si německý ministr zahraničí

29. 9. 2018, 7:07 – Berlín

Mnichovská dohoda patří podle německého ministra zahraničí Heika Maase k nejtemnějším kapitolám německo-českých vztahů. Připravila totiž cestu k rozdělení a nakonec rozbití Československa. Šéf německé diplomacie to sdělil ČTK u příležitosti 80. výročí podepsání mnichovské dohody. Podle něj je současná Evropská unie protikladem mnichovské dohody.

Foto: Hannibal Hanschke, Reuters

Německý ministr zahraničí Heiko Maas.

Článek

O nás bez nás. Osudové rozhodnutí příšlo před 80 letyO nás bez nás. Osudové rozhodnutí příšlo před 80 lety. „Co bylo tehdy v některých částech Evropy zprvu oslavováno jako úspěch (na cestě) k zajištění míru, byl jen začátek k rozpoutání Německem založeného plošného požáru, který uvrhl kontinent a svět do katastrofy,” napsal Maas k dohodě, kterou v noci z 29. na 30. září v Mnichově uzavřely Británie, Francie, Německo a Itálie.

„Evropská unie dnes představuje protiklad ducha Mnichova,” je přesvědčen německý ministr, podle něhož je základem unie respekt ke všem členským zemím a občanům. „Namísto práva silnějšího platí síla práva,” poznamenal také s tím, že obě země, které nyní v rámci Evropské unie a Severoatlantické aliance úzce spolupracují, se chtějí za tyto hodnoty a principy zasazovat.

V mnichovské dohodě Neville Chamberlain, Édouard Daladier, Adolf Hitler a Benito Mussolini odsouhlasili postoupení zhruba třetiny československého území s převážně německým obyvatelstvem (Sudet) Německu. Dohoda, která vznikla bez účasti československých zástupců, byla zpočátku vydávána za akt zajišťující Evropě mír. Už za necelý rok se ale kvůli agresi hitlerovského Německa rozhořela druhá světová válka.

Reklama

Výběr článků