Hlavní obsah

Zeman chce odvolat uznání Kosova

11. 9. 2019, 11:59 – Bělehrad • Aktualizováno 11. 9. 2019, 13:05

Prezident Miloš Zeman po jednání se svým srbským protějškem Aleksandrem Vučićem v Bělehradě uvedl, že hodlá zjistit, zda by bylo možné odvolat uznání Kosova. Rovněž oznámil, že 28. října vyznamená medailí za zásluhy režiséra Emira Kusturicu.

Prezident Zeman k otázce odvolání uznání KosovaVideo: Novinky

 
Článek

Zeman uvedl, že se na poradě nejvyšších ústavních činitelů zeptá, „zda by bylo možné, aby se toto udělalo”.

„Pan ministr Metnar (Lubomír Metnar, ministr obrany za ANO – pozn. red.) již prohlásil, že je chyba, že bylo uznáno Kosovo, tak ten asi bude na mé straně. A jak to bude na straně druhé, to se uvidí,” uvedl Zeman v reakci na dotaz srbské novinářky.

Pokud by ČR stáhla své uznání Kosova, zařadila by se po bok 12 zemí, které tak učinily v uplynulých třech letech. Jde například o Surinam, Lesotho, Šalamounovy ostrovy či Togo. Kosovo uznává stovka států, odmítavý postoj mají některé státy Jižní Ameriky, řada zemí bývalého Sovětského svazu, některé země v Africe či některé země jihovýchodní Asie.

ČR Kosovo uznala 21. května 2008, kdy vláda na návrh ministra zahraničních věcí souhlasila s navázáním diplomatických styků s Republikou Kosovo. Tím uznala Republiku Kosovo jako nezávislý stát.

Politici hovořili rovněž o směřování Srbska do Evropské unie, což Česko dlouhodobě podporuje. Probíraly se také vztahy s Kosovem.

„Stát, v jehož čele jsou váleční zločinci, nepatří do společenství demokratických států,” řekl Zeman na adresu představitelů Kosova v souvislosti s předvoláním kosovského premiéra před haagský tribunál kvůli podezření ze zločinů za války v letech 1998 a 1999. Zdůraznil nicméně, že jde o jeho „osobní názor”.

Miloš Zeman v úterý hned po příletu do Bělehradu řekl, že má rád Srbsko a Srby, ale nemá rád Kosovo, které podle něho není demokratický stát. Kosovo, dříve srbská provincie, vyhlásilo s podporou západních velmocí nezávislost v roce 2008, což Srbsko odmítá.

Zeman v Srbsku o vyznamenání režiséra Emira KusturiciVideo: Novinky

Ocenění režiséra Emira Kusturici okomentoval slovy o přátelství obou zemí, které podle něj mají „společné osudy”. Připomněl také, že srbský režisér, který pochází z Bosny a Hercegoviny, studoval v Praze.

Významným tématem česko-srbských jednání byla také ekonomická spolupráce. Zemana do Srbska doprovází podnikatelská delegace, kterou tvoří asi 50 zástupců českých firem.

Odpoledne se Zeman setká se srbskou premiérkou Anou Brnabičovou. Návštěvu Bělehradu ukončí ve čtvrtek, kdy má v plánu schůzku s předsedkyní srbského parlamentu Majou Gojkovičovou.

Nemám rád Kosovo, řekl po příletu do Belěhradu Zeman srbskému prezidentoviVideo: Novinky/AP

Reklama

Související témata:

Výběr článků