Hlavní obsah

Vězni žalují věznici za porušování práv nekuřáků

4. 10. 2014, 13:17 – Bratislava
Právo, Ivan Vilček (Bratislava)

Čtyři vězni z Ilavy žalují slovenskou věznici za porušování práv nekuřáků. Žádají odškodné ve výši 70 tisíc eur (1,9 miliónu Kč).

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Vězňům se nelíbí, že spoluvězni na celách kouří a neberou ohled na práva nekuřáků. Vedení Sboru vězeňské a justiční stráže se k probíhajícímu soudnímu procesu odmítlo vyjádřit. Potvrdilo však, že žaloba je na Okresním soudu v Trenčíně, ale rozsudek zatím nepadl.

„Vzhledem k probíhající soudnímu procesu nepovažujeme za vhodné poskytovat informace týkající se žaloby odsouzených za porušování zákona o ochraně nekuřáků v ústavu Ilava,“ uvedl Adrián Baláž z ředitelstva Sboru vězeňské a justiční stráže pro deník Nový čas.

Baláž potvrdil, že v ústavu jsou zřízeny kuřácké i nekuřácké cely. „V cele určené pro kuřáky nemohou být umístěni nekuřáci. Pokud není možné zabezpečit oddělení kuřáckých a nekuřáckých cel, kouření je povoleno ve stanoveném čase ve vyhrazeném kuřáckém prostoru. V takovém případě platí zákaz kouření mimo vyhrazených prostor,“ dodal Baláž.

Štefan Baláž, který se v Ilavě odseděl 30 let, tvrdí, že ve vězení je značná převaha kuřáků. „Kouří tam téměř každý ze stresu. Kuřáci vůbec nerespektují nekuřáky,“ řekl.

Reklama

Související témata:

Výběr článků