Hlavní obsah

V Maďarsku odsoudili bývalého komunistického ministra vnitra

13. 5. 2014, 16:44 – Budapešť
Právo, Ivan Vilček

K pěti rokům a šesti měsícům vězení odsoudil v úterý budapešťský soud bývalého komunistického ministra vnitra Bélu Biszka (92) za válečné zločiny, kterých se měl dopustit po potlačení protikomunistického povstání v roce 1956. Podle agentury MTI se prokuratura při obvinění z válečných zločinů odvolala na Ženevskou úmluvu o ochraně civilního obyvatelstva ve válečném období. Rozsudek zatím není pravomocný.

Foto: MTI

Prokurátor žádal doživotí, obhájce osvobození exministra vnitra Biszka.

Článek

Biszku byl po potlačení povstání členem nejužšího vedení Maďarské socialistické dělnické strany (MSZMP), které zřídilo represivní složky, které pronásledovaly účastníky povstání. MSZMP zřídila tzv. Dočasný vykonávací výbor, jenž řídil Vojenskou radu, která měla vydat příkaz ke střelbě do civilistů.

Šestého prosince 1956 došlo ke střelbě do civilistů před budapešťským Západním nádražím. O život přišli tři lidé. O dva dny později se střílelo do civilistů také ve městě Salgótarján, tehdy zahynulo 46 lidí včetně žen a dětí.

Bývalý ministr vnitra všechna obvinění popřel. O střelbě do civilistů prohlásil, že na místě nebyl a žádný rozkaz ke střelbě nevydal.

Reklama

Související témata:

Výběr článků