Hlavní obsah

V Itálii sahají po moci fašisté v pěkném novém kabátě

Po příštích volbách může v Itálii opět zavládnout fašismus, byť v přívětivější masce nacionalistů. Nejsilnější opoziční silou se dle výsledku posledních místních voleb a průzkumů jeví partaj Bratři Itálie (Fratelli d’Italia), která má vazby na válečnou Národní fašistickou stranu (PNF).

Foto: Profimedia.cz

Předsedkyně strany Fratelli d’Italia Giorgia Meloniová

Článek

Strana Bratři Itálie vzešla z Italského sociálního hnutí (Movimento Sociale Italiano), které po druhé světové válce vzniklo z fašistické strany a přebudovalo ji na umírněnější nacionalistickou stranu. Spoluzakladatel Italského sociálního hnutí byl nacistický kolaborant Giorgio Almirante.

„Bratři Itálie jsou stranou založenou v souladu s neofašistickou tradicí. Mnoho jejích členů se netají obdivem k režimu Mussoliniho,“ řekl serveru EuroNews italský odborník na moderní historii Andrea Mammon. Členkou Fratelli d’Italia je vnučka Benita Mussoliniho, zakladatele a vůdce italského fašismu, který mimo jiné v mnohem inspiroval Adolfa Hitlera.

Fašismus už nevadí

Italům to však zjevně nevadí. Naopak. V posledních místních volbách Bratři Itálie bodovali a převzali tak štafetu nejsilnějšího politické hráče nejen v pravicové části italského politického spektra a opozičního lídra. Podle posledního předvolebního průzkumu by se stali s 23 procenty nejsilnější italskou stranou.

Předsedkyně strany Fratelli d’Italia Giorgia Meloniová se netají nacionalistickými postoji, ale od obdivovatelů fašismu ve vlastní straně se distancovala. Vyslovuje se naopak pro národně-konzervativní model silného suverénního státu uvnitř Evropské unie a proti masové migraci a islamizaci Evropy. Zakladatele Italského sociálního hnutí Almiranteho Meloniová neváhá označovat za velkého „patriota, který projevil bezpodmínečnou lásku k Itálii“.

Větří šanci

Meloniová ve vysoké politice umí chodit. Pohybuje se v ní od 90. let minulého století a byla i členkou jedné z vlád dlouholetého premiéra Silvia Berlusconniho. Co se týče zkušeností, je tedy na premiérské křeslo připravena. A už větří šanci.

Když současný italský premiér Mario Draghi ve čtvrtek kvůli potížím v široké koalici podal demisi, pětačtyřicetiletá předsedkyně Fratelli d’Italia okamžitě přešla do útoku. Ihned vyzvala k vypsání nových voleb, které by měly jinak zemi čekat nejpozději v květnu příštího roku.

Situaci prozatím vyřešil prezident Sergio Mattarella když odmítl Draghiho rezignaci s tím, že je Itálie zmítána krizí a vláda ji musí řešit a pomáhat občanům. Premiér oznámil, že rezignuje poté, co se zástupci koaličního Hnutí pěti hvězd (M5S) nezúčastnili hlasování o důvěře vládě. Mattarella šéfa vlády požádal, aby oslovil parlament a získal tak jasný obraz o politické situaci.

Noční můra Bruselu

Politická krize v Itálii je zlým snem Bruselu, ze kterého se může vyklubat noční můra euroskeptického kabinetu vládnoucího třetí největší ekonomice v sedmadvacítce.

Rusko naopak další vývoj očekává s nadějí v další destabilizace evropského soupeře na geopolitické šachovnici.

Související témata:

Výběr článků

Načítám