Hlavní obsah

Ukrajinská meteoroložka místo předpovědi kritizovala režim

18. 5. 2011, 6:58 – Kyjev

Ukrajinský státní rozhlas napříště nebude do vysílání zařazovat přímé vstupy pracovníků místní meteorologické služby. Rozhodnutí padlo po incidentu, kdy vedoucí předpovědní služby obvyklou předpověď počasí doplnila kritikou poměrů na Ukrajině. Meteoroložka má v rozhlase zákaz a veškeré další předpovědi budou předkládány k předběžné cenzuře.

Foto: Profimedia.cz

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč

Článek

"Občas se zdá, že nynější krásné dny nám příroda dává jako náhradu za ty nepořádky, zlovůli a nespravedlnost, které se dějí v naší zemi," sdělila posluchačům místo předpovědi počasí Ljudmila Savčenková. "Je nepochopitelné, jak si někdo z tak krásného kousku země může tropit posměch. Zatím nás ale stále laská milé jarní slunko a hřát nás bude od východu na západ i zítra," naznačila Savčenková aspoň rámcově středeční počasí.

Ukrajinský meteorologický ústav, známý v zemi jako Ukrgidrometcentr, se o přímé rozhlasové vstupy s předpovědí stará už desítky let. Napříště ale musí záznam dodat předem a odpovědný redaktor bude povinen ho před zařazením zkontrolovat.

"Když člověk mluví o počasí, musí mluvit o počasí," komentoval opatření na dotaz novinářů šéf informační správy Ukrgidrometcentra Roman Čajkovskij. Ukrajinská média k tomu poznamenávají, že šéfem státní rozhlasové stanice je Taras Avrachov, který dřív působil jako tiskový mluvčí prezidenta Viktora Janukovyče.

Reklama

Související témata:

Výběr článků