Hlavní obsah

Ukrajina bude shromažďovat biometrické údaje o všech, kdo vstoupí na její území

10. 7. 2017, 20:37 – Kyjev

Ukrajina bude od příštího roku na svých hranicích shromažďovat biometrické údaje, jako jsou otisky prstů a digitální fotografie, a to od všech osob cestujících na její území. Ukrajinský prezident Petro Porošenko tvrdí, že se tak výrazně zlepší možnosti boje proti terorismu. V pondělí o tom informovala agentura Unian.

Foto: Profimedia.cz

Polsko-ukrajinská hranice

Článek

„Zavádí se kontrola biometrických dat pro občany jiných států kromě těch, které mají s Ukrajinou uzavřené zvláštní dohody, a lidí bez státní příslušnosti. Je tak jasné, že se to především bude týkat občanů Ruské federace," uvedl šéf ukrajinské bezpečnostní rady Oleksandr Turčynov.

Kyjev nově od příští roku také zavede předběžnou registraci na internetu pro Rusy, kteří plánují vycestovat na Ukrajinu, a dále registraci ruských občanů, kteří na ukrajinském území již přebývají. Uvádět budou muset kromě místa přechodného bydliště i informace o pohybu na ukrajinském území, upozornil Turčynov.

Odveta za Krym?

Rusové mohou v současné době na Ukrajinu cestovat bez víz pouze s platným cestovním pasem. Kyjev v minulosti už několikrát zvažoval zavedení vízového režimu s Ruskem jako trest za ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym a za podporu východoukrajinských povstalců Moskvou.

Takový krok by však podle kritiků vízové povinnosti měl tíživé následky i pro mnoho Ukrajinců, kteří mají v Rusku příbuzné. Počítat je navíc potřeba s odvetnými akcemi Moskvy.

Reklama

Související témata:

Výběr článků