Hlavní obsah

První Havlovu cenu za lidská práva získal běloruský disident

30. 9. 2013, 13:00 – Štrasburk • Aktualizováno 30. 9. 2013, 13:33

Historicky první mezinárodní Cenu Václava Havla za lidská práva v pondělí získal běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Oznámila to Rada Evropy. Bjaljacki (51) je šéfem největší běloruské organizace na ochranu lidských práv Vjasna a v minulosti byl nominován na Nobelovu cenu za mír. Nyní je vězněn kvůli údajným daňovým podvodům.

Článek

"Ales bojuje za lidská práva a demokracii již dlouhá léta. Tuto cestu si zvolil již jako velmi mladý. I proto založil organizaci Vjasna. Nyní je na velmi dlouhou dobu ve vězení a není to pro něj vůbec snadné," uvedla viditelně dojatá Bjaljackého manželka poté, co Havlovu cenu ve Štrasburku převzala.

"Má jiné podmínky než ostatní vězni, neumožňují mu kontakt s rodinou a tlačí na něj i jinými způsoby," dodala Natalija Pinčuková s tím, že situace ohledně dodržování lidských práv se v Bělorusku nijak nelepší.

Natalija Pinčuková ve svém projevu hovořila i o Havlově osobnosti. "Ales vždy říkal, že Václav Havel byl jeho duchovním rádcem," uvedla. V ruce držela jeden z pohledů, který jí její muž z vězení poslal a ve kterém právě bývalého československého a českého prezidenta citoval.

Cena Václava Havla za lidská práva nahrazuje dřívější cenu lidských práv Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Ve výběrové komisi zasedl jeho předseda Jean-Claude Mignon a zástupci Knihovny Václava Havla a Nadace Charty 77. Trojici finalistů vybírali ze 27 nominovaných.
Cenu mohou dostat jak jednotlivci, tak nevládní organizace či jiné instituce usilující o dodržování lidských práv. Ocenění má ambici v evropském měřítku být srovnatelné s nynější Sacharovovou cenou, kterou uděluje Evropský parlament již více než 20 let. Laureát Havlova ocenění získá kromě trofeje a diplomu také odměnu ve výši 60 000 eur (asi 1,5 miliónu korun).

Související téma

Foto: Milan Malíček, Právo

Bývalý prezident Václav Havel na snímku z letošního října

Reklama

Výběr článků