Hlavní obsah

Polský ministr vyčetl německému eurokomisaři válečnou okupaci i cenzuru

10. 1. 2016, 13:36 • Aktualizováno 10. 1. 2016, 14:22

Kritická slova německého eurokomisaře Günthera Oettingera o obavách z dodržování ústavnosti v Polsku se dotkla polského ministra spravedlnosti Zbigniewa Ziobra. Německu vyčetl válečnou okupaci, během níž zahynulo několik miliónů Poláků, i to, že německá média dlouho mlčela o silvestrovských útocích na ženy. Polský ministr zahraničí si kvůli výrokům německých představitelů na pondělí předvolal německého velvyslance.

Foto: Kacper Pempel, Reuters

Eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger

Článek

Oettinger se nedávno v novinovém rozhovoru vyjádřil, že Evropská komise by měla dohlížet na dodržování základních hodnot právního státu v Polsku kvůli počínání nové konzervativní vlády, snažící se ovládnout všechny pozice, justici a veřejnoprávní média.

„Nemám ve zvyku odpovídat na hloupé úvahy zahraničních politiků (...), ale podobná slova vyslovená německým politikem budí mezi Poláky ty nejhorší asociace. Také moje. Jsem vnukem polského důstojníka, který za druhé světové války bojoval v odbojové Zemské armádě s 'německých dozorem'," uvedl Ziobro v dopise eurokomisaři, o kterém informovala polská média.

Vyjádřil také pobouření nad tím, že Oettinger nijak nereagoval, když německá média po několik dnů prakticky neinformovala o sexuálních útocích na německé ženy během silvestrovské noci.

„Marně jsem čekal na vaši rozhodnou reakci na tak hrubé porušení práva občanů na informace," napsal. „Dospěl jsem k smutnému závěru, že raději mluvíte o fiktivním ohrožení svobody médií v jiných zemích, než káráte cenzuru ve své vlasti," dodal.

Předchozí vládu jste nekritizovali

Ziobro také vyčetl Oettingerovi, že prý nijak nereagoval na přehmaty předchozí vlády vedené nynějším šéfem summitů EU Donaldem Tuskem, jako prý byl zákrok tajné služby v redakci týdeníku Wprost, údajné sledování 80 novinářů, propuštění stovek zaměstnanců z veřejnoprávní televize, anebo "předání" listu Rzeczpospolita podnikateli spřízněnému s Tuskovou vládou.

„Nemám vaši drzost, abych poučoval Němce... Ani nebudu vyzývat, aby kvůli cenzuře informací o silvestrovských útocích spustili německou vlajku na půl žerdi tak, jak jste to kdysi navrhoval učinit s vlajkami unijních států zadlužených vůči Německu," napsal závěrem polský ministr a vybídl komisaře k větší zdrženlivosti a objektivitě ve svých vyjádřeních.

Mezitím polskou vládu zkritizoval jiný německý politik. „Polská vláda považuje své volební vítězství za mandát k podřízení si státu zájmům vítězné strany. Je to demokracie v Putinově stylu a nebezpečná putinizace Evropy," řekl předseda Evropského parlamentu Martin Schulz nedělníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.

Reklama

Související témata:

Výběr článků