Hlavní obsah

Pirna. Po cestě Českem pro uprchlíky brána do vysněného Německa

27. 8. 2015, 18:29 – Berlín

Vysílačka se ozve v půl druhé ráno: na čerpací stanici v saském městě Pirna se náhle objevila skupina lidí, která tam hledá útočiště před přívalovým deštěm. Právě sloužící policejní hlídce je hned všechno jasné - to mohou být jen uprchlíci. To, že kdosi vysadí skupinu migrantů právě na okraji příhraniční Pirny, se totiž stává čím dál častěji.

Foto: Ralph Orlowski, Reuters

Přistěhovalci v německém Friedlandu

Článek

Pašeráci, kteří migranty vezou po dálnici spojující Prahu s Drážďany, čekají na překročení německých hranic a svého "nákladu" se na prvním příhodném místě zbaví. Uprchlíci se tak obvykle ocitnou uprostřed noci přímo na dálnici nebo na některém ze sjezdů, popsala klasický scénář agentura DPA.

Policisté Patrick Thomas a Torsten Bastian po hlášení z vysílačky opouštějí svoje stanoviště u dálnice A17 a rychle míří do Pirny. Na tamní čerpací stanici už jsou jejich kolegové a snaží se komunikovat se třemi syrskými rodinami, které mají dohromady osm dětí.

Foto: Mapy.cz, Novinky

Jedna z dívenek nepřetržitě kašle, všichni působí vyhládle a vyčerpaně, ale také šťastně. Mladý otec mluví trochu anglicky: dvě rodiny prý jsou ze syrského Halabu a jedna z Kobani. Víc se o jejich osudu zjistit nedá.

Jedna z přítomných sociálních pracovnic nedokáže od skupiny utečenců odvrátit zrak. "Jako matky se mě to velice dotýká. Ale člověk si na to postupně zvykne," říká.

Foto: Michaela Rehle, Reuters

Přistěhovalci v táboře na jihu Německa. Ilustrační foto

Fakt, že tihle lidé přijeli do Německa nelegálně a tím překročili zákony, je teď druhořadý. Teď se řeší hlavně to, jak je co nejrychleji dostat na policejní služebnu v Berggiesshübelu, kde mohou něco sníst, osprchovat se a přespat na polním lehátku. Až se později vyplní všechny dokumenty, poputují do přijímacího střediska pro uprchlíky v Saské Kamenici (Chemnitz).

Foto: ČTK/AP

Stanové středisko pro běžence v Kolíně nad Rýnem

Pašeráci mají žně

Policisté se po návratu na dálniční stanoviště sami na sebe zlobí, protože se jim nepodařilo zadržet pašeráky.

"Vyhodí ty lidi prostě ven a ponechají je vlastnímu osudu," rozčiluje se Thomas. Ví, že spousta migrantů jim dá za převezení přes hranice své poslední peníze, často se kvůli tomu zadluží. Jistě, i tihle pašeráci jsou jen "malé ryby". Jejich výpovědi by ale mohly policii dovést na stopu organizovaných skupin. "Právě ty vydělávají na lidské bídě," zlobí se Bastian.

Foto: Stefanie Loos, Reuters

Syrští migranti v Berlíně

Německá policie v poslední době zaznamenala pašování lidí ve velkém, kdy se v jednom autě tísní i přes 30 lidí. Někdy za podmínek, které připomínají zacházení při transportech otroků. Tak třeba podle policejních záznamů pašeráci vezli v nákladním prostoru auta 81 lidí dva dny bez zastavení, o přestávkách na záchod nebo na jídlo nemohlo být řeči.

"V 90. letech jsme běhali po lese, protože uprchlíci přecházeli hranici pěšky," vzpomíná policista. Tyhle časy už jsou ale dávno pryč. Teď se dostávají budoucí žadatelé o azyl do Německa většinou v dodávkách.

Právě na ně se proto Bastian a Thomas soustředí, když v noci hlídkují u dálnice na česko-německém pomezí. Ve vteřině se musejí rozhodnout, zda nějaké vozidlo budou sledovat a zda zkontrolují jeho pasažéry.

Foto: Stefanie Loos, Reuters

Žadatelé o azyl před imigračním úřadem v Berlíně

Podezřelé je třeba to, když má dodávka tmavá skla, pokud se navíc ukáže, že poznávací značka je registrovaná v některém ze států východní Evropy, mají policisté další důvod se o ně zajímat.

Pašeráci ale nepocházejí jen z východní Evropy, ale třeba i ze Skandinávie. Jakási "vyšší kasta" pašeráků pak vozí uprchlíky v osobních autech - oni i jejich pasažéři jsou dobře oblečení a nebudí žádné podezření.

Autobusem z Prahy s platnou jízdenkou

Teď policisté po návratu od benzínky zastavují třeba český dálkový autobus z Prahy. Řidič hlásí, že při minulých jízdách měl mezi cestujícími pokaždé nějaké migranty. S tím prý ale on nemůže nic dělat - kontrolovat pasy nesmí a zajímá ho jedině platná jízdenka. Dnes ale mezi pasažéry žádní běženci nejsou. Pak hlídka zkontroluje ještě minibus s deseti Mongoly. Mají trvalý pobyt v Česku a míří na týden do Paříže.

Policejní ředitelství v Pirně letos registrovalo už více než 3000 ilegálních migrantů a zadrželo 200 převaděčů. Už v půlce roku se tak dostalo k číslům, která vykazovali za celý loňský rok, říká tamní mluvčí Bernd Förster.

Foto: Stefanie Loos, Reuters

Německý prezident Joachim Gauck na návštěvě azylového střediska v Berlíně

Ani policejní zátahy ale pašeráky nezastaví. Další z místních policistů Stefan Ehrlich tvrdí, že za jednu jízdu dostávají až 2000 eur (54 000 korun).

"To je ve východní Evropě hodně peněz," říká. Pokud jste nezaměstnaný nebo máte dluhy a v hospodě vás osloví s takovouto nabídkou, jen těžko se to odmítá.

Dvě a půl hodiny před koncem noční služby prohledávají Thomas s Bastianem ještě dálkový autobus z Vídně do Berlína. Tři cestující dál nepojedou. Mladá žena ze Sarajeva nemá platné dokumenty a v databázi u jejího jména figuruje zatčení za podvod.

Dvěma mužům ze Srbska a Albánie už vstup do schengenského prostoru zakázaly úřady v Itálii a Maďarsku, přesto to ještě zkusili. Zbytek směny proto stráví policisté papírováním. Honba za pašeráky je čeká zase příště.

Reklama

Související články

Výběr článků