Hlavní obsah

Na Slovensku se zřítil záchranářský vrtulník, nikdo nepřežil

8. 9. 2016, 7:21 – Banské Bystrica • Aktualizováno 8. 9. 2016, 8:17

Na Slovensku se ve středu večer v horách nedaleko Banské Bystrice zřítil záchranářský vrtulník. Podle serveru Sme patřil společnosti Air-Transport Europe (ATE). Na palubě byli podle webu TVnoviny pacient, dva muži a jedna žena. Havárii nikdo nepřežil.

BEZ KOMENTÁŘE: Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák na místě pádu vrtulníkuVideo: TV Markíza

 
Článek

Helikoptéra Bell 429 se zřítila v oblasti Strelníků, kam její posádka letěla pro zraněného člověka. Stroj na místo zamířil ve středu krátce před devátou hodinou večer.

Kameraman televize Joj Peter Buran byl podle Denníku N v době zásahu u popradských záchranářů. Uvedl, že zraněnému muži se hasiči nejdříve snažili pomoci na zemi. Vyrazili k němu na čtyřkolkách, na místo se ale nedostali, a tak zavolali helikoptéru.

Ozvalo se takové tlumené bouchnutí. Nevěděli jsme, co se stalo, ale najednou jsme vrtulník neslyšeli
Peter Buran, kameraman televize Joj

Podle webu TVnoviny třicet vteřin poté, co zraněného naložili na palubu a vrtulník vzlétl, se z vysílačky ozvaly „divné zvuky a nastalo ticho“.

Svědkové ale uvedli, že vrtulník vzlétl a do deseti minut měl začít vydávat podivné zvuky. Za dalších deset minut se měl zřítit a ozval se údajně zvuk připomínající výbuch.

„Po odletu z místa zásahu se dispečinku ATE nepodařilo navázat žádný další kontakt s posádkou,“ uvedla mluvčí záchranářské společnosti ATO Zuzana Hopjaková. „Poté byly aktivovány příslušné záchranářské složky, které po nezvěstném vrtulníku pátraly v těžce dostupném terénu několik hodin. V brzkých ranních hodinách byly nalezeny první trosky vrtulníku a poté dvě těla,“ dodala pro Noviny.sk.

K místu havárie vyrazili záchranáři. Pátrání jim komplikoval špatně přístupný terén. S hledáním stroje pomáhala i helikoptéra ministerstva vnitra. Trosky posádka objevila díky termovizní kameře. Na místo se ale záchranáři dostali až ve čtvrtek časně ráno. Do pátrání jich bylo zapojeno 150.

Tříčlenná posádka, padesátiletý pilot, 46letá lékařka a 32letý záchranář, patřila k popradským záchranářům, kteří se specializovali na slaňování v těžko dostupném terénu.

Při posledním zásahu pomáhala obyvateli Strelníků, který si při pádu zranil nohu. Podle místních šel na procházku ze své chaty.

Letecké neštěstí se stalo rok po jiné nehodě záchranářského vrtulník ve Slovenském ráji, která si vyžádala čtyři mrtvé. [celá zpráva]

Reklama

Související témata:

Výběr článků