Hlavní obsah

Kosovo zadrželo 19 lidí podezřelých z plánování útoků jménem Islámského státu

16. 11. 2016, 23:33 – Priština

Kosovská policie během uplynulých deseti dnů zadržela 19 lidí podezřelých z napojení na teroristickou organizaci Islámský stát (IS) a z přípravy útoků v Kosovu a v sousední Albánii. Podle agentury Reuters o tom ve středu večer informovaly kosovské bezpečnostní orgány.

Foto: Profimedia.cz

Kosovští policisté. Ilustrační foto

Článek

Podle vyšetřovatelů byly zadržené osoby v kontaktu s bojovníkem Islámského státu Lavdrimem Muhaxherim, který se prohlašuje za "velitele Albánců v Sýrii a Iráku". Od něj přijímaly rozkazy k provádění útoků.

"Plánovali spáchání teroristických útoků v Kosovu a také proti izraelskému fotbalovému týmu a jeho fanouškům během zápasu Albánie-Izrael," sdělila policie ve večerním prohlášení.

Kvalifikační zápas na mistrovství světa ve fotbale přesunula Albánie ze Skadaru, kde se měl původně konat, na 12. listopadu do blízkosti hlavního města Tirany. Úřady k tomu vedly obavy z možného útoku militantních islamistů. V této souvislosti také byli zadrženi čtyři lidé obvinění z terorismu.

Kosovská policie oznámila, že zadržené osoby plánovaly synchronizované teroristické akce, žádné podrobnosti ale neuvedla. Řekla jen, že byly zabaveny výbušniny, zbraně, munice a také bezpilotní letoun.

Reklama

Výběr článků