Hlavní obsah

Jižní Osetie tvrdí, že na ni Gruzie připravuje útok

7. 8. 2008, 11:57 – CCHINVALI • Aktualizováno 7. 8. 2008, 12:35
Novinky, DPA, RIA Novosti, ItarTASS

Tajemník bezpečnostní rady separatistické Jižní Osetie Aanatolij Barankevič ve čtvrtek oznámil, že Gruzie chystá proti tomuto území velkou agresi. Podle něj bude do útoku nasazena i těžká technika včetně tanků a obrněných transportérů. S tvrzením přišla po noční přestřelce, při níž bylo zraněno dvacet lidí.

Článek

Noční boje potvrdil velitel ruských mírových sborů Marat Kulachmetiv, podle něhož střet začal ve 23:40. Vojáci obou stran v něm použili ruční zbraně, kulomety a minomety. Na osetské straně bylo podle tvrzení úřadů „při masivním ostřelování“ zraněno 18 osob včetně civilistů. Gruzie přiznala dva raněné na své straně.

Ruské zdroje původně uváděly i čtyři mrtvé.

Útok mají vést motorizované jednotky

Podle Barankeviče budou nasazeny mechanizované jednotky páté brigády. Ty se údajně přeorganizovávají do bojového uskupení a zbytek brigády má nařízenou bojovou pohotovost. „Je to příprava velké agrese,“ vyvozuje Barankevič.

Podle něj Gruzie míní nejprve obsadit Prisské výšiny a odtud postupovat dále na hlavní město.

Napětí mezi Osetií a Gruzií zesílilo o víkendu, kdy při přestřelce zahynulo šest lidí.

Gruzie obvinění odmítá

"Konfrontace není v gruzínském zájmu a doufám, že není ani v zájmu Ruska. Měli bychom všichni toto třeštění zastavit," zdůraznil gruzínský prezident Michail Saakašvili v televizi.

Moska dala už několikrát najevo, že podporuje jak Jižní Osetii, tak další separatistickou oblast - Abcházii. Oznámila, že v případě útoku Gruzie podnikne razantní protiopatření.

Své hrozby Moskva zesílila letos po vyhlášení samostatnosti Kosova, které nemíní uznat. Varovala, že protiopatřením by mohlo být uznání Jižní Osetie a Abcházie.

Mezi Gruzií a Ruskem panuje už několik let silné napětí.

Reklama

Související témata:

Výběr článků