Hlavní obsah

Evropská komise hrozí Polsku kvůli reformě justice odebráním hlasovacího práva

26. 7. 2017, 12:26 – Brusel

Evropská komise dala Polsku měsíc na to, aby uvedla kontroverzní justiční reformu v zemi do souladu s unijním právem. Jinak zemi hrozí zahájení procedury, která může vést k odejmutí hlasovacích práv Polska. Informoval o tom místopředseda EK Frans Timmermans.

Foto: Eric Vidal, Reuters

Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans

Článek

Unijní exekutiva konstatovala, že polské úřady stále nereagovaly na obavy, které vyjádřila v prvních dvou doporučeních. Varšava podle ní naopak podnikla další kroky, které ještě zhoršují obavy o nezávislost justice v zemi a výrazně zvyšují systémové ohrožení právního státu v Polsku.

K tomu by přispělo zejména propuštění soudců nejvyššího soudu, domnívá se Evropská komise. Bruselu se také, stejně jako značné části polské veřejnosti, nelíbí to, že je ministr spravedlnosti, kterým je v současnosti Zbigniew Ziobro, zároveň generálním prokurátorem.

Hrozí soud

Evropská komise je připravena okamžitě aktivovat mechanismus podle článku sedm smlouvy o EU, na jehož konci by mohlo být až odejmutí hlasovacích práv. Vládní mluvčí v reakci na postup EK prohlásil, že všechny zákony jsou v shodě s polskou ústavou a demokracií.

Místopředseda komise sice uvítal, že polský prezident Andrzej Duda tento týden oznámil vetování dvou kontroverzních zákonů - o nejvyšším soudu a o soudcovské radě - ale ohrožení právního státu v zemi nadále trvá. „Za poslední týden se několik věcí v Polsku změnilo, několik nezměnilo,” řekl Timmermans.

Komisaři rozhodli také o tom, že připraví řízení vůči Polsku kvůli možnému porušení unijní legislativy.

Jakmile příslušné zákony oficiálně vejdou v platnost, zašle EK Varšavě formální upozornění, které je prvním krokem v řízení, které může skončit až předložením záležitosti Soudnímu dvoru EU.

Reklama

Související články

Výběr článků