Hlavní obsah

Die Zeit: Kandidátem německých sociálních demokratů na kancléře bude šéf státní kasy

17. 6. 2020, 17:08 – Berlín

Kandidátem německých sociálních demokratů na post kancléře bude současný ministr financí Olaf Scholz. Pod titulkem Bude to on to napsal deník Die Zeit. Deník své tvrzení opírá o několik nejmenovaných zdrojů z vedení strany. Scholz článek zatím nekomentoval.

Foto: Joachim Herrmann, Reuters

Německý ministr financí Olaf Scholz

Článek

Deník napsal, že se pro Scholze vyslovila většina osobností strany na zemské i spolkové úrovni. Podporu má nynější vicekancléř údajně i od levicového křídla strany, které vůči němu dosud bylo spíše kritické.

Scholzova oblíbenost uvnitř strany i u veřejnosti v poslední době vzrostla díky jeho rozhodné podpoře nákladných vládních programů na záchranu ekonomiky po koronavirové krizi. Ve prospěch Scholze hraje podle spolustraníků i jeho zkušenost a obecná známost u německé veřejnosti. Uchazeče o kancléřský post oznámí vedení německé sociální demokracie po letních prázdninách.

Koronavirus zvýšil oblibu Merkelové, měla by šanci opět vyhrát

Koronavirus

V případě konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU) je zatím klání o konacléřskou nominaci otevřené. Kancléřka Angela Merkelová, která vládu vede již třetím funkčním období, se o další mandát ucházet nechce. Strana bude v prosinci nejprve volit předsedu, který bude mít možnost se o úřad kancléře ucházet.

Zájem o funkci šéfa CDU veřejně oznámili ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kancléřské ambice ale dává najevo i bavorský premiér Markus Söder, jehož Křesťanskosociální unie (CSU) může v rámci koalice CDU/CSU na spolkové úrovni navrhnout vlastního kandidáta.

Reklama

Výběr článků