Hlavní obsah

Bavorská CSU jasně potvrdila premiéra Södera v předsednickém křesle

23. 9. 2023, 20:39

Bavorská Křesťansko-sociální unie (CSU) na sobotním stranickém sjezdu v Mnichově potvrdila v předsednickém křesle bavorského premiéra Markuse Södera. Pro Södera, pro kterého hlasovalo 96,6 procenta delegátů, znamená znovuzvolení podporu před říjnovými zemskými volbami. CSU, která je sestrou celoněmecké Křesťanskodemokratické unie (CDU), je v Bavorsku tradiční vládní stranou a jasným favoritem nadcházejících voleb.

Foto: Hoppe Sven, ČTK

Markus Söder na klasickém Oktoberfestu

Článek

„Je to opravdu úžasné,“ řekl Söder o znovuzvolení. Podpořilo ho 646 z 669 hlasujících delegátů. V předchozí volbě předsedy dostal 87,6 procenta hlasů, nyní to bylo 96,6 procenta.

V Bavorsku se za dva týdny konají volby do zemského sněmu, které rozhodnou o novém složení regionálního parlamentu a tím i budoucí vlády. Podle aktuálních průzkumů může CSU počítat s 36 procenty hlasů. Svobodní voliči (FW), koaliční partner konzervativců, mohou získat okolo 17 procent, což postačí k pokračování stávající vlády, na kterém mají obě strany zájem.

V Bavorsku podobně jako v celém Německu roste popularita populistické až krajně pravicové strany, ke které se v této spolkové zemi hlásí okolo 14 procent voličů. Do sněmu se podle průzkumů dostanou ještě Zelení (14 procent) a sociální demokraté (devět procent).

Reklama

Výběr článků