Hlavní obsah

Ve vztazích s Íránem chceme obrátit list, prohlásil americký viceprezident Vance

V jednáních s Íránem jsme dosáhli pokroku, oznámil v neděli odpoledne v Ženevě viceprezident Spojených států J. D. Vance. Současně uvedl, že si americký prezident Donald Trump přeje ve vztazích s Íránem nový začátek.

Foto: Fabrice Coffrini, Reuters

Viceprezident J. D. Vance

Článek

„Za posledních pár hodin jsme už udělali velký pokrok. Očekávám, že v blízké budoucnosti dosáhneme dalšího pokroku,“ řekl Vance. Rozhovory o ukončení americko-izraelské války proti Íránu označil za historické. „Mimo posledních několik měsíců se íránské a americké vedení nikdy předtím nesetkalo na tak vysoké úrovni,“ uvedl.

Tvrdí, že američtí vyjednavači jsou ve Švýcarsku, aby „diplomacií a společnou prací proměnili Blízký východ, kde Írán a Perský záliv vedly válku mezi sebou“. „Vidíme budoucnost, kde všichni mohou spolupracovat na podpoře míru a prosperity pro všechny,“ řekl.

To je podle jeho slov také záměr prezidenta Trumpa. Podle Vanceho si šéf Bílého domu přeje, aby se „obrátil list a změnily vztahy s íránským lidem“.

„Prezident nás požádal, abychom obrátili list a změnili náš vztah s íránským lidem a abychom Íráncům podali pomocnou ruku a řekli jim, že pokud jsou jejich vůdci ochotni vzdát se své role faktoru regionální nestability, pokud jsou ochotni trvale opustit jakékoli ambice získat jaderné zbraně, pak jsou Spojené státy ochotny zásadně transformovat svůj vztah s touto zemí,“ řekl Vance.

Rozhovory americké delegace vedené J.D. Vancem a íránskými vyjednavači v čele s Mohammadem Bágher Ghálíbáfem, začaly v neděli ráno. Podle švýcarského ministerstva se jich účastní také zprostředkovatelé z Pákistánu a Kataru.

Výběr článků

Načítám