Hlavní obsah

Izraelky se vyhýbaly vojně předstíráním víry, prozradil je Facebook

24. 11. 2010, 10:14 – Jeruzalém
Novinky, rei

Izraelské armádě se podařilo odhalit více než tisíc žen, které se vyhýbaly povinné vojenské službě lživým tvrzením, že jsou ortodoxní židovky. Že tomu tak není, zjistila armáda z jejich profilů na Facebooku.

Foto: Profimedia.cz

Ženy musejí v izraelské armádě sloužit dva roky.

Článek

Profily žen odhalily jejich zvyky a způsob života, z nichž vyplynulo, že o své víře lhaly. Některé na internet například umístily své fotografie z restaurací, kde neservírují košer pokrmy. Jiné přijaly pozvání na páteční večírky, kdy začíná sváteční šabat.

V Izraeli musí projít vojenskou službou povinně většina občanů po dosažení věku 18 let. Muži rukují na tři roky, ženy na dva. Existují různé výjimky, třeba v případě věřících, těhotných nebo žen na mateřské dovolené.

Odhaduje se, že přes 35 procent žen v Izraeli se branné povinnosti vyhne, protože o sobě tvrdí, že jsou silně věřící. Podle armády jsou tisíce z nich ve skutečnosti nevěřící. Ženám, které se službě v armádě vyhýbají, hrozí soudní trest. Na žádný ale v praxi ještě nedošlo.

Příslušníci některých ortodoxních židovských komunit jsou v Izraeli osvobozeni od branné služby, vlivem čehož se často stávají terčem nevraživosti sekulárního zbytku populace.

Reklama

Související témata:

Výběr článků