Článek
Návrh, který byl na stole již delší dobu, muselo jednomyslně schválit všech 27 států Evropské unie. Dosud se proti stavělo zejména Maďarsko, výhrady měla ale i Česká republika.
„Ministři zahraničí EU právě schválili uvalení sankcí na izraelské osadníky kvůli násilí vůči Palestincům. Zároveň se dohodli na nových sankcích vůči předním představitelům Hamásu,“ napsala Kallasová. „Byl nejvyšší čas posunout se od patové situace k činům. Extremismus a násilí mají své důsledky,“ dodala.
Českou republiku na pondělním jednání zastupuje náměstek ministra zahraničí Jiří Brodský.
Šéf izraelské diplomacie Gideon Saar už v reakci odmítl sankce EU na osadníky, unie je podle něj trestá za politické názory. Izrael bude nadále osady podporovat, uvedl.
Český ministr Petr Macinka na dubnovém setkání unijních ministrů připustil, že Česko, které má s Izraelem tradičně přátelské vztahy, by bylo ochotno návrh podpořit. Je ale potřeba, aby byla vyjednána určitá kompromisní dohoda.
„Některé země to ale znovu chtějí zpřísňovat a uvalovat sankce i na izraelské vládní politiky a ministry, to myslím, že nemá šanci projít,“ řekl v dubnu Macinka s tím, že sankce by neměly být jednostranné. Zmínil přitom i uvalení sankcí vůči Hamásu.


