Hlavní obsah

Čtvrtá dávka vakcíny pětinásobně zvýší protilátky, ukazuje izraelská studie

4. 1. 2022, 15:11

Čtvrtá dávka vakcíny proti covidu-19 vede u očkovaného týden od podání k pětinásobnému navýšení hladiny protilátek. V úterý to s odvoláním na první zjištění izraelské studie uvedl izraelský premiér Naftali Bennett.

Foto: Eric Gaillard, Reuters

Ilustrační foto

Článek

„Za týden od (podání) čtvrté dávky s velkou mírou jistoty víme, že čtvrtá dávka je bezpečná,“ uvedl podle agentury Reuters premiér. Hovořil v nemocnici Šeba, která svým zaměstnancům v rámci studie začala podávat čtvrtou dávku covidové vakcíny koncem prosince.

„Druhou zprávou je, že týden po podání čtvrté dávky spatřujeme pětinásobný nárůst v množství protilátek u očkované osoby,“ dodal Bennett. Podle něj to s velkou pravděpodobností výrazně zvýší ochranu před infekcí, hospitalizací a vážným průběhem nemoci covid-19.

Izrael schválil očkování lidí nad 60 let čtvrtou dávkou vakcíny proti covidu

Průkopník mezi dávkami

Izrael, který má zhruba devět milionů obyvatel, sehrál klíčovou roli ve sledování účinků očkování proti covidu-19. Před rokem začal nejrychleji na světě s rozsáhlou očkovací kampaní a byl také jednou z prvních zemí, která začala podávat třetí dávku. Nyní Izrael očkuje čtvrtou dávkou vakcíny od firem Pfizer a BioNTech osoby starší 60 let, zdravotníky a lidi s oslabenou imunitou.

Nejméně jednu dávku vakcíny proti covidu-19 v Izraeli obdrželo více než 6,5 milionu lidí, dvě dávky dostalo přes 5,9 milionu lidí a více než 4,2 milionu má za sebou i třetí, posilující dávku. Čtvrtou dávku, někdy označovanou jako druhou posilující, podle izraelského ministerstva zdravotnictví zatím obdrželo přibližně 24 600 lidí.

Izraelští experti doporučili čtvrtou dávku seniorům a zdravotníkům

Reklama

Výběr článků