Hlavní obsah

Vojáci usnuli na hlídce u kódů jaderné střely

25. 7. 2008, 6:58 – WASHINGTON

Americká armáda potrestá vojáky, kteří usnuli při střežení kódů pro spuštění jaderné střely. Podle čtvrtečního prohlášení amerického letectva se incident stal 12. července na letecké základně Minot v Severní Dakotě.

Foto: Profimedia.cz

Článek

Příhodu oznámil jeden z viníků a po vyšetření se ukázalo, že tajný obranný materiál nebyl ohrožen a byl v té době deaktivován, takže nehrozilo samovolné spuštění zbraně. "Je to procedurální problém, ale při manipulaci s jadernými zbraněmi jsou všechny etapy postupu důležité," řekl mluvčí Mike Paoli.

Přesto je to pro americké letectvo další z nelichotivých incidentů. Loni vzlétl právě ze základny Minot bombardér B-52 vyzbrojený nedopatřením a bez vědomí posádky raketami s jadernými hlavicemi.

V březnu Pentagon přiznal, že armáda koncem roku 2006 omylem zaslala čtyři roznětky pro bojové hlavice mezikontinentálních balistických raket na Tchaj-wan.

Ministr obrany Robert Gates sáhl kvůli těmto nepořádkům k mimořádnému opatření a odvolal dva nejvyšší představitele letectva, náčelníka štábu amerického letectva Michaela Moseleyho a nejvyššího šéfa letectva Michaela Wynnea.

Reklama

Související témata:

Výběr článků