Hlavní obsah

USA stáhly z Jemenu všechny své zbývající vojáky

22. 3. 2015, 8:22

Spojené státy stáhly z Jemenu všechny zbývající příslušníky svých bezpečnostních jednotek, včetně asi stovky členů speciálních jednotek. Odchod amerických vojáků je reakcí na zhoršující se bezpečnostní situaci v zemi, kterou otřásly páteční atentáty se 142 mrtvými.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Vojáci v zemi podnikali protiteroristické operace. Spojené státy dlouhodobě spolupracovaly s jemenskými úřady na boji proti místní odnoži teroristické sítě Al-Kaida. Mluvčí americké diplomacie Jeff Rathke uvedl, že USA budou i nadále teroristické hrozby v Jemenu monitorovat a okamžitě zakročí v případě, že by mohly být ohroženy Spojené státy nebo jejich občané.

Jak poznamenala agentura Reuters, ke stažení vojáků dochází ve stejné chvíli, kdy je v plánu mimořádná schůzka Rady bezpečnosti OSN, na které se bude situace v Jemenu probírat. Jednání se uskuteční v neděli večer SEČ.

USA již v únoru uzavřely své velvyslanectví v metropoli Saná, která padla do rukou šíitských povstalců, a z níž uprchl i prezident Abdar Rabbú Mansúr Hadí. Americké diplomatické zastoupení bude podle Washingtonu obnoveno, až se zlepší bezpečnostní poměry v Jemenu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků