Hlavní obsah

Američanka znetvořená šimpanzem ukázala svou novou tvář

11. 8. 2011, 17:23 – Boston

Američanka Charla Nashová, které tým českého chirurga Bohdana Pomahače v bostonské nemocnici v květnu transplantoval tvář, poprvé odhalila svůj nový obličej veřejnosti. V televizním pořadu NBC Today řekla, že se těší, až bude moct dělat věci, jež dříve považovala za samozřejmé - cítit vůni růží, vnímat chuť jídla a dýchat nosem.

Foto: Reuters

Charla Nashová před útokem a po transplantaci

Článek

Nashovou v roce 2009 napadl a znetvořil 90kilogramový šimpanz, kterého její kamarádka chovala jako domácí zvíře. Šimpanz Nashové odtrhl z tváře nos, rty a oční víčka a navíc jí utrhl obě ruce. Lékaři později museli ženě odebrat oči, které zvíře vážně poškodilo.

"Začínám vnímat svou čelist a bradu," řekla Nashová. "A mohu pohnout ústy a usmát se. Jsem sice pořád ještě slabá, ale každým dnem se cítím silnější," dodala.

Stále čeká na transplantaci rukou

Dcera Nashové v pořadu řekla, že je ze zdravotního stavu své matky nadšená. "Je skvělé vidět tak velké pokroky a její štěstí, které tu dřív nebylo," řekla. "Podle mě se nemůže dočkat úplného zotavení. Zlepšuje se v mluvení a začíná jíst," doplnila.

První jídlo, které si Nashová po operaci dala, byla vajíčka se sýrem. Před operací mohla jíst pouze tekutou stravu pomocí brčka.

Nashové stále ještě chybí ruce, které jí šimpanz utrhl. Lékaři se jí je pokusili transplantovat současně s obličejem, kvůli pooperačním komplikacím je ale později museli znovu odebrat.

Tým českého chirurga už třikrát uspěl

Nashová byla ve Spojených státech třetím člověkem, který podstoupil úplnou transplantaci obličeje. Všechny transplantace provedl Pomahačův lékařský tým.

Bohdan Pomahač se narodil v Ostravě a vystudoval na lékařské fakultě Palackého univerzity v Olomouci. Do bostonské nemocnice, která patří řadu let mezi deset nejlepších nemocnic v USA, přišel na chirurgickou praxi v roce 1996.

Transplantace obličeje zde jeho tým provádí v rámci grantu amerického ministerstva obrany. Pentagon bostonské nemocnici věnoval 3,4 miliónu dolarů (57,6 miliónu korun) na výzkum transplantací, během kterého by měli lékaři dát nový obličej pěti lidem.

Reklama

Výběr článků