Hlavní obsah

Integrace slovenských žáků na britských školách se nedaří

13. 12. 2007, 15:08 – LONDÝN
BBC, Scio

Na britských školách přibývá dětí ze zemí východní Evropy, což u místních usedlíků vyvolává obavy o další vývoj místního školství. Integrace Východoevropanů zatím naráží na řadu překážek. Britské školy dokonce registrují případy, kdy spory mezi přistěhovalci a dětmi původních obyvatel přerůstají v násilnosti.

Článek

Problém s integrací dětí z východní Evropy na britských školách dobře ilustruje případ v severním Kentu, kde se začínají stupňovat spory mezi místními usedlíky a slovenskými přistěhovalci. Hádky, šikana a rvačky mezi žáky se přenesly i do vztahů mezi rodiči.

Situace zašla až tak daleko, že v Chathamu policie zadržela slovenskou ženu, která železnou tyčí mlátila desetiletého žáka. Provinilá se brání, že ji chlapec urážel rasistickými nadávkami. Policie musela zasahovat i po útoku dvou náctiletých dívek na slovenského přistěhovalce. Dívky muže údajně počastovaly rasistickými poznámkami a házely na něj kamení.

"Když jsme šli domů, nějaký chlapec vyšplhal na autobusovou zastávku a začal na nás plivat. Když jsem mu řekla, aby toho nechal, ohnal se na nás jablky a hruškami, a pak odhalil svůj zadek," popsala další nepříjemnou příhodu pro The Times matka slovenských žáků.

Stížnosti jsou z obou stran. Jeden z místních usedlíků dokonce označil spory s přistěhovalci z východní Evropy za boj o přežití. Výše uvedené případy nasvědčují, že atmosféra na britských školách mezi místními a přistěhovalci začíná být napjatá.

V Británii je registrováno 70 tisíc Slováků, kteří sem zamířili za prací. Zhruba 30 tisíc slovenských žáků pak navštěvuje britské školy.

Reklama

Související články

Angličtí učitelé požadují menší školy

14. 11. 2007, 15:42

Učitelé v Anglii by přivítali, kdyby v jejich zemi bylo více malých škol. Současný stav, kdy malých škol ubývá a podíl velkých se zvyšuje, není podle kantorů...

Výběr článků