Hlavní obsah

V srdci Pluta se možná skrývá oceán

16. 11. 2016, 22:55 – Houston

Pod povrchem trpasličí planety Pluta se možná skrývá oceán. Nasvědčují tomu údaje, které získala americká planetární sonda New Horizons, napsala ve středu agentura Reuters s tím, že informace byla ve středu zveřejněna ve dvou vědeckých studiích.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Oceán by se měl nacházet v oblasti nazvané Sputnik Planitia, tvarem připomíná srdce.

Článek

Vědci věří, že pod ledovým povrchem planetky se skrývá oceán, ve kterém je stejné množství vody jako ve všech mořích na Zemi. "Oceán trpasličí planety se nachází 150 až 200 kilometrů pod jejím povrchem a je 100 kilometrů hluboký," řekl astronom z Kalifornské univerzity Francis Nimmo.

"Vzhledem k tomu, že má oceán na Plutu ledovou pokrývku, je nepravděpodobné, že se v něm nachází život. Není to však vyloučené," míní astronom z Massachusettského technologického institutu Richard Binzel.

Foto: Nasa, Reuters

Pluto a domnělý oceán, který tvarem připomíná srdce

Přítomnost vody v kapalné formě je pro život zásadní. Přestože je Pluto čtyřicetkrát vzdálenější Slunci než Země, zůstal na něm dostatek tepla z radiace z doby vzniku (asi před 4,6 miliardy lety), aby tam mohla být tekoucí voda. Podle Nimma může být v oceánu také amoniak, který brání jeho zamrznutí.

Zjištění je založeno na analýze snímků americké sondy New Horizons, které byly pořízeny v červnu 2015 během přeletu okolo Pluta a jeho měsíců.

Vědci dospěli k závěru o oceánu, když se snažili přijít na to, proč se asi 1000 kilometrů široká oblast nazvaná Sputnik Planitia, která obsahuje zvláštní region připomínající tvarem srdce, nachází poblíž rovníku.

Počítačové simulace nasvědčují tomu, že se v oblasti nahromadil zmrzlý led, který svou tíhou postupem času změnil rotaci Pluta a způsobil v jeho povrchu praskliny. Přítomnost těchto prasklin prý nasvědčuje tomu, že se pod povrchem planety skrývá oceán.

Reklama

Související témata:

Výběr článků