Hlavní obsah

Týden vědy a techniky nabídne rekordních 600 akcí

31. 10. 2016, 15:45
Novinky,

Astrofyzik Jiří Grygar, fotograf Petr Jan Juračka, profesor imunologie Václav Hořejší, moderátor Daniel Stach, 3D tisk nebo film Kronika králů, to vše se představí na 16. ročníku festivalu Týden vědy a techniky Akademie věd (AV ČR). V jeho rámci se od 1. do 13. listopadu uskuteční na 600 akcí po celé ČR. Vstup je zdarma.

Foto: Akademie věd ČR

Světelná expozice Event horizont

Článek

„V letošním roce jsme vytvořili sekci ‚speciální program‘, který vedle netradičních science show zahrnuje například i koncerty, křest knihy, komentované prohlídky, pozorování ptactva, projížďku elektromobilem nebo divadelní hru. Festival se také bude věnovat vyšším smyslům – bezpečnosti, rakovině prsu či boji proti depresím,“ shrnuje novinky festivalu jeho manažerka Eva Jurková.

Festivalovým děním ožije tradičně budova AV ČR na Národní třídě v Praze. První dva listopadové týdny se zde uskuteční přednášky, výstavy, workshopy či experimenty. Mottem 16. ročníku je „Za hranice známého“. [celá zpráva]

Vědou ožije celá republika

Týden vědy a techniky je největší vědecký festival v Česku, jehož program přivítají všechna krajská města a mnoho dalších míst po celé ČR.

Vstup na všechny akce festivalu je zdarma. Na některé je však potřeba rezervovat si dopředu místo zde.

10 vybraných akcí z letošního programu:
1. Výstava Event horizont
Světelná výstava Event horizont od 4. do 6. listopadu na nádvoří budovy AV ČR na Národní třídě v Praze ožije světelnou výstavou Event horizont. Unikátní projekt se pokusí návštěvníkům zprostředkovat pocit při cestě za horizont událostí. Instalace zde měli návštěvníci možnost vidět již v rámci říjnového Signal festivalu.
Autor instalace Dávid Sivý se inspiroval takzvaným horizontem událostí, který je ve všeobecné teorii relativity hranicí v časoprostoru, za níž události nemohou ovlivnit vnějšího pozorovatele. Je tedy konceptuálním i vědeckým vyjádřením hranic známého. Sivý tak vytvořil přechod z rušné třídy plné lidí a tramvají světelným tunelem, který svou intenzitou rozostřuje smysly, konfrontuje návštěvníky s jejich vlastním vnímáním prostoru a navozuje ideální podmínky pro hlubší zamyšlení.
2. Den otevřených dveří Fyzikálního ústavu AV ČR
Všechna svá pracoviště otevře od 3. do 5. listopadu Fyzikální ústav AV ČR v Praze a Dolních Břežanech. Návštěvníci se zde dozvědí například o materiálech a nanotechnologiích 21. století či experimentech na obřím urychlovači LHC v CERN. Čeká je také řada přednášek, workshopů i prohlídka laboratoří a experimentálních hal laserového centra ELI Beamlines a HiLASE.
3. Přednáška Život ve vesmíru doktora Jiřího Grygara
Lidé uvažovali o mnohosti světů obydlených již od konce 16. století, ale postupný pokrok astronomie ukázal, že ve sluneční soustavě žádný život mimo Zemi není. Nový impulz přišel až koncem 20. století díky objevům četných exoplanet u cizích hvězd. Zrodila se astrobiologie a právě o té bude mluvit jeden z předních českých vědců, Jiří Grygar, 12. listopadu v Liberci.
4. Výstava BESIP – vidíme se
Festival se bude věnovat i problematice současné společnosti. Prostřednictvím výstavy „BESIP – vidíme se" upozorní na bezpečnost na silnicích. Výstava se uskuteční v budově AV ČR ve dnech 9. až 11. listopadu.
5. Přednáška Michaely Musilové Bádať ako astrobiolog – to je žiť život v extrémoch
Michaela Musilová je jedním z nemnoha lidí na světě, kteří si vyzkoušeli, jaké to je žít jako astronom na Marsu. V roce 2014 totiž absolvovala simulovanou misi v Marťanském pouštním výzkumném centru (Mars Desert Research Station) v americkém Utahu. Brzy se tam vrátí, tentokrát v roli vedoucího mise. Michaela Musilová bude hostovat 8. listopadu v muzeu ve Vsetíně.
6. Exkurze do přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně
Energetická Skupina ČEZ je generálním partnerem festivalu. Každoročně zpřístupňuje veřejnosti v rámci programu informační centra a elektrárny. Letos mimo jiné připravila čtyřhodinovou odbornou exkurzi pro studenty elektrotechniky či pracovníky v energetice do přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně s výjezdem na horní nádrž.
7. Přednáška Petra Jana Juračky S drony kolem světa
Jan Juračka je vědeckým pracovníkem a fotografem vědy na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Kromě mnoha specifických disciplín, jako jsou elektronová mikroskopie, noční fotografie či časosběry, jej v posledních letech uchvátily drony, které si zpočátku stavěl sám se svými přáteli. Drony ho v poslední době zavedly do Ugandy, Jižní Afriky, Lesotha, rakouských Alp a nakonec i do Pákistánu na K2, druhou nejvyšší horu světa.
Ve své přednášce představí nejen svou tvorbu z různých koutů světa, ale vysvětlí i základní fyzikální a legislativní úskalí tohoto nového trendu.
8. Den Univerzity Karlovy v Akademii věd ČR a den Akademie věd ČR na Univerzitě Karlově
Ve středu se vědci AV ČR vydají přednášet na Univerzitu Karlovu (UK). O den později pak vědci UK zavítají do budovy AV na Národní třídě v Praze. Tento netradiční „výměnný program“ je unikátním projektem a pojítkem dvou institucí. Mezi jiným v rámci Dne UK na AV ČR vystoupí profesor Jaroslav Flegr s přednáškou Evoluční psychologie za časů Facebooku.
9. Program pro nejmenší: workshop Matematika v pohybu
Název Matematika v pohybu není definicí výukových postupů, ale pojmem, který zahrnuje veškeré dovednosti týkající se matematicko-logických úvah, s nimiž projekt pracuje a přetváří je do praktických pohybově-tanečních aktivit. Metoda vychází z pohybové taneční průpravy s důrazem na přirozený pohybový projev dětí. Úvahy a řešení jsou převáděny a rozpracovány do rytmických, pohybových a prostorových her a pohybově-taneční podoby. Program je vhodný pro předškoláky a prvňáčky s doprovodem rodičů. Akce se uskuteční 5. listopadu.
10. Exkurze za strukturní biologií do Nových Hradů
Mikrobiologický ústav AV ČR zve 10. listopadu na prohlídku svých laboratoří do detašovaného pracoviště v Nových Hradech. Zájemci si vyzkoušejí práci vědce v budově empírového zámku, který nabízí i možnost noclehu včetně večerního programu.

Reklama

Související články

Výběr článků