Článek
Záběry pořízené očitými svědky na začátku června zachycují místní obyvatele v Papui-Nové Guineji, jak se na ostrově Manus po podmořské erupci snaží veslovat na vodách plných sopečné pemzy. Erupce podmořské sopky, která stále probíhá, začala 8. května asi 125 kilometrů jihovýchodně od ostrova.
Kry pemzy se tvoří pouze tehdy, když magma bohaté na plyn vybuchne ve správné hloubce, aby napěnilo a plavalo. I když to není samo o sobě nebezpečné, samotný objem materiálu činí plavbu téměř nemožnou.
The recent submarine volcano in the Bismarck Sea has left a mark on Manus Province — not through fire or ash, but through floating pumice that now carpets our coastlines. These gray stones, harmless in appearance, are quietly threatening the marine life that sustains our people😭 https://t.co/C4e4xtOy8z pic.twitter.com/Mtpm0C1vPP
— McDom Yanje (@mcdom_yanje) June 11, 2026
Na některých místech se podle agentury Reuters pemza nahromadila do hloubky dvou až tří metrů a lodě v těchto oblastech neproplují. Lidé se proto nedostanou ani na lov ryb, který jim zajišťuje jídlo i peníze z jejich prodeje.
Pemza je sopečná hornina, která má vysoce porézní strukturu a je velmi lehká, proto dokáže plavat na vodě.

